Matematyka może i jest tytularną królową nauk, ale za sznurki pociąga ekonomia. Mówią, że to dziedzina dojrzewająca na styku nauk ścisłych i humanizmu. Nie brakuje jednak uczonych, według których jej ludzka twarz zdecydowanie zasłania skomplikowany świat liczb i wzorów. Jednym z nich jest Robert H. Frank, profesor ekonomii na Uniwersytecie Cornella. Podczas jednego z wykładów wpadł na pomysł, by poprosić swoich studentów o napisanie krótkich esejów dotyczących zjawisk z życia codziennego, które jego zdaniem dają się w prosty sposób wytłumaczyć poprzez prawidła ekonomiczne. Zebrane pomysły uczniów uwiecznił w książce, której tytuł zaczerpnął z pracy jednego z podopiecznych: „Dlaczego piloci kamikadze zakładali hełmy? Czyli ekonomia bez tajemnic.” Choć jest i o wojsku, i o miłości, to tak naprawdę chodzi w niej tylko o jedno – o pieniądze.

Pieniądze to wszystko

Roman Młodkowski, redaktor naczelny TVN CNBC w wywiadzie dla „Własnego Biznesu” stwierdził, że prawdę o świecie i ludziach dostrzega w pieniądzach, które przepływają przez ich portfele. Trudno oprzeć się wrażeniu, że w tym względzie świetnie dogadałby się z profesorem Frankiem. Jeśli w otaczającej nas rzeczywistości nic nie dzieje się bez przyczyny, to pieniądze są powodem ludzkich poczynań znacznie częściej, niż większości z nas mogłoby się wydawać. Ekonomia flirtuje z psychologią na każdym kroku. Owocem tego romansu jest np. wysadzany diamentami biustonosz Victoria’s Street, wart miliony dolarów. Laik przyglądający się takiemu produktowi pukałby się w głowę, zastanawiając, który z nawet najbardziej ekstrawaganckich biznesmenów zdecydowałby się na

zakup takiej błyskotki. Trzeźwo myślący ekonomista wie, że producent nawet przez chwilę nie liczył na zarobek z jej sprzedaży. Był jednak pewien, że windując do niebotycznych poziomów prestiż biustonosza zyskuje rozgłos w branży, a jednocześnie wygrywa coś bardzo cennego. Mianowicie klientów, którzy patrząc na warty 6,5 min dolarów model Fantasy Bra bez mrugnięcia okiem wyciągną z portfela kilkaset dolarów, by kupić biustonosz będący w ich mniemaniu wersją oszczędną.

Czytaj dalej: https://wangielskimogrodzie.pl/adam-oplaca-sie-ewie-partnerstwo-w-biznesie-cz-2/

Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Życie
Komentarze są zamknięte

Check Also

Taxi w kulturze popularnej: od ikonicznych żółtych taksówek w Nowym Jorku do taxi w filmach i literaturze

Taxi, od dawna nieodłączny element miejskiego krajobrazu, zyskało swoje miejsce również w …