Aparat do USG składa się z sondy i monitora. Obraz wyświetlany na monitorze pokazuje badany narząd, w każdym momencie obraz można zatrzymać, zmierzyć i wydrukować. Natomiast sonda wytwarza i odbiera ultradźwięki. W trakcie USG wykorzystuje się różne typy głowic w zależności od oczekiwanego efektu. Głowice: liniowe, konweksowe, sektorowe dostosowuje się przede wszystkim do wielkości obszaru badania, położenia narządu, ale też typu budowy pacjenta. W zależności od typu głowicy otrzymuje się w obrazie przekrój poprzeczny, podłużny lub ukośny narządu. Do badania USG lekarz przeprowadzający badanie wykorzystuje żel, jego zadaniem jest wyeliminowanie pęcherzyków powietrza i tym samym zwiększenie przyczepności urządzenia.

Badanie USG Opole – badanie ciąży

Drugim, po badaniu jamy brzusznej, najczęściej wykonywanym badaniem USG jest ultrasonografia ciąży. Zgodnie z zasadami panującymi w naszym kraju badanie USG ciąży należy wykonać 3-4 razy w tym okresie. Pierwsze z ich wykonuje się pomiędzy 11 a 14 tygodniem, lekarz przeprowadzający badanie sprawdza przezierność karkową płodu oraz obecność kości nosowej. Na tym etapie badanie wyklucza ewentualność występowania wad genetycznych.

USG
USG

Kolejne badanie USG ciąży należy wykonać pomiędzy 21 a 26 tygodniem, to tzw. USG połówkowe a następne pomiędzy 27 i 32 tygodniem i ostatnie po 40 tygodniu ciąży. Systematyczność kontrolowania przebiegu ciąży badaniem USG pozwala na określenie płci dziecka, terminu porodu, samego rozwoju płodu i ułożenie łożyska.

Warianty badania USG

Standardowe badanie USG, jakie jest często naszym udziałem to tzw.: badanie 2D. Jednak możliwości tej techniki diagnostycznej są znacznie szersze i coraz popularniejsze stają się badania USG 3D a nawet 4D, również badanie ciąży. Badanie płodu 3D umożliwia trójwymiarowy obraz płodu, w którym widoczna jest zewnętrzna powierzchnia jego ciała. Na monitorze w miarę wyraźnie widoczna jest twarz i sylwetka dziecka. Badanie 4D to już nie tylko statyczny obraz płodu, ale niejako film z wnętrza macicy. W obrazie „na żywo” widać ruchy płodu, grymas jego twarzy. W obu badaniach dokładniej widać też kościec co staje się bardzo przydatne do diagnostyki ewentualnych wad dziecka.

 

 

Załaduj więcej podobnych artykułów
 • Sprzęty medyczne

  W życiu zdarzają się różne nieprzewidziane sytuacje i często okazuje się, że potrzebujemy …
 • Wybieramy panele – na co należy zwrócić uwagę?

  Przede wszystkim jakość Panele podłogowe podbijają serca Polaków od wielu lat. Ich doskona…
 • Ile zarabia hydraulik?

  Można się spotkać obecnie z przekonaniem, że dobry fachowiec powinien dobrze zarabiać. Dot…
Załaduj więcej Redaktor
 • Świece ręcznie robione

  Rękodzieło w nowej odsłonie W ostatnim czasie wzrosło zainteresowanie produktami wytwarzan…
 • CIEKAWE ARANŻACJE KWIATOWE

  W sytuacji, gdy w salonie nie posiadamy zbyt wiele miejsca, a bardzo zależy nam na rozmies…
 • Nowoczesne wnętrza całe w kwiatach

  Dobór odpowiednich kwiatów sprawi, że w domu lub biurze nabierze unikalnego charakteru. Je…
Załaduj więcej Inne
Komentarze są zamknięte

Check Also

Sprzęty medyczne

W życiu zdarzają się różne nieprzewidziane sytuacje i często okazuje się, że potrzebujemy …