Aparat do USG składa się z sondy i monitora. Obraz wyświetlany na monitorze pokazuje badany narząd, w każdym momencie obraz można zatrzymać, zmierzyć i wydrukować. Natomiast sonda wytwarza i odbiera ultradźwięki. W trakcie USG wykorzystuje się różne typy głowic w zależności od oczekiwanego efektu. Głowice: liniowe, konweksowe, sektorowe dostosowuje się przede wszystkim do wielkości obszaru badania, położenia narządu, ale też typu budowy pacjenta. W zależności od typu głowicy otrzymuje się w obrazie przekrój poprzeczny, podłużny lub ukośny narządu. Do badania USG lekarz przeprowadzający badanie wykorzystuje żel, jego zadaniem jest wyeliminowanie pęcherzyków powietrza i tym samym zwiększenie przyczepności urządzenia.

Badanie USG Opole – badanie ciąży

Drugim, po badaniu jamy brzusznej, najczęściej wykonywanym badaniem USG jest ultrasonografia ciąży. Zgodnie z zasadami panującymi w naszym kraju badanie USG ciąży należy wykonać 3-4 razy w tym okresie. Pierwsze z ich wykonuje się pomiędzy 11 a 14 tygodniem, lekarz przeprowadzający badanie sprawdza przezierność karkową płodu oraz obecność kości nosowej. Na tym etapie badanie wyklucza ewentualność występowania wad genetycznych.

USG
USG

Kolejne badanie USG ciąży należy wykonać pomiędzy 21 a 26 tygodniem, to tzw. USG połówkowe a następne pomiędzy 27 i 32 tygodniem i ostatnie po 40 tygodniu ciąży. Systematyczność kontrolowania przebiegu ciąży badaniem USG pozwala na określenie płci dziecka, terminu porodu, samego rozwoju płodu i ułożenie łożyska.

Warianty badania USG

Standardowe badanie USG, jakie jest często naszym udziałem to tzw.: badanie 2D. Jednak możliwości tej techniki diagnostycznej są znacznie szersze i coraz popularniejsze stają się badania USG 3D a nawet 4D, również badanie ciąży. Badanie płodu 3D umożliwia trójwymiarowy obraz płodu, w którym widoczna jest zewnętrzna powierzchnia jego ciała. Na monitorze w miarę wyraźnie widoczna jest twarz i sylwetka dziecka. Badanie 4D to już nie tylko statyczny obraz płodu, ale niejako film z wnętrza macicy. W obrazie „na żywo” widać ruchy płodu, grymas jego twarzy. W obu badaniach dokładniej widać też kościec co staje się bardzo przydatne do diagnostyki ewentualnych wad dziecka.

 

 

Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
 • CIEKAWE ARANŻACJE KWIATOWE

  W sytuacji, gdy w salonie nie posiadamy zbyt wiele miejsca, a bardzo zależy nam na rozmies…
 • Nowoczesne wnętrza całe w kwiatach

  Dobór odpowiednich kwiatów sprawi, że w domu lub biurze nabierze unikalnego charakteru. Je…
 • Kwiaty

  Moje rośliny kwitną obficie

  Każdy, kto mnie odwiedza, nie może się nadziwić, że moje rośliny doniczkowe zawsze tak pię…
Załaduj więcej Inne
Komentarze są zamknięte

Check Also

Czy warto zainwestować w piec na pellet?

Piece na pellet wraz z upływem lat zyskują na coraz większej popularności w Polsce. Właści…