Czujki dymu, czadu, zalania, instalacja odgromowa, solidne drzwi i ogrodzenie, domofon, alarm, kamery-te i inne urządzenia instalujemy w domu, żeby czuć się w nim bezpiecznie.

Poczucie bezpieczeństwa jest ważnym elementem komfortu psychicznego. Dom powinien być miejscem, w którym czujemy się komfortowo, a więc także albo przede wszystkim bezpiecznie. I nie chodzi wyłącznie o zabezpieczenie przed włamaniem czy kradzieżą, ale również wiele innych elementów nie zawsze kojarzonych z bezpieczeństwem – na przykład okolicę, w której dom zostanie wybudowany, rodzaj i jakość urządzeń i instalacji, w które zostanie wyposażony. Wiosną i latem zeszłego roku przyroda dała nam boleśnie odczuć, że również jej nie wolno przy tym lekceważyć. Część domów zniszczonych podczas powodzi i osuwisk spowodowanych gwałtownymi opadami być może uniknęłaby swojego losu, gdyby nie to, że z niefrasobliwości albo braku wiedzy wybudowano je na terenach zagrożonych. O ile wobec żywiołów człowiek jest w wielu sytuacjach bezbronny, o tyle większości zagrożeń, jakie mogą go spotkać w domu, jest w stanie uniknąć. Nowoczesne środki szybkiego i bezbłędnego ich wykrywania dają dzisiaj szansę na skuteczną ochronę każdej posesji i jej mieszkańców. Poziom ochrony zależy w dużej mierze od rodzaju zastosowanych urządzeń, a więc także wydatków poniesionych na ich zakup i instalację.

O jakości zabezpieczeń i ich rodzaju powinna przede wszystkim decydować ocena stopnia zagrożenia, w tym również wartość chronionego mienia. Inaczej zabezpiecza się bogatą rezydencję, inaczej typowy, średniej wielkości dom jednorodzinny. Zabezpieczenia powinny być dostosowane do trybu życia domowników, aby nie komplikowały nadmiernie codziennych czynności. Dobierając środki ochrony warto korzystać z pomocy fachowców z oferujących je firm.

NAJLEPIEJ Z POLISĄ

Wartość domu wielokrotnie przewyższa wartość samochodu, a nieszczęśliwe zdarzenie może spowodować utratę dorobku całego życia. Dlatego nie można poprzestać na kupnie autocasco. Właściciel domu powinien ubezpieczyć:

  • dom i wyposażenie od pożaru i innych zdarzeń losowych wywołanych działaniem sił natury i działalnością ludzką;
  • ruchomości domowe od kradzieży z włamaniem i rabunku.

Dodatkowo za niewielką opłatą może dodać ubezpieczenie 0C w życiu prywatnym, które chroni przed finansowymi skutkami roszczeń osób trzecich, oraz assistance domowe zapewniające pierwszą pomoc w nagłych przypadkach

Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Życie
Komentarze są zamknięte

Check Also

Ekologiczne aspekty last minute: Jak podróżować spontanicznie i zrównoważenie

W dobie rosnącej świadomości ekologicznej, coraz więcej podróżników zastanawia się, jak po…