W sytuacji, gdy w salonie nie posiadamy zbyt wiele miejsca, a bardzo zależy nam na rozmieszczeniu w nim roślin, możemy ustawić je w mniejszych, okrągłych lub owalnych donicach na komodzie czy stole. Istnieje także możliwość zawieszenia roślin. W tym celu wykorzystuje się specjalne systemy, które umożliwiają stworzenie wertykalnej ściany bądź nawet obrazu z roślin. Wybór gatunków do tego typu rozwiązania jest dość spory. Sprawdzą się tu wszystkie rośliny o pokroju pnącym, ozdobnych liściach i te które nie wymagają dużych pojemników. Warte polecenia są filodendrony, wszystkie paprocie, zielistka, mniejsze odmiany skrzydłokwiatu i anturium, peperomia, epipremnum, aglanomea, kalatea, maranta, pilea, a nawet bluszcz pospolity, porosty czy mech poduszkowy.

INTRYGUJĄCE OPLĄTWY

Śniadek
Śniadek

Ciekawe rozwiązanie mogą stanowić również oplątwy, czyli tillandsie. Są to bardzo interesujące rośliny, które do życia nie potrzebują ziemi. Wszystkie substancje pokarmowe czerpią z powietrza. Oplątwy nie posiadają typowych korzeni, gdyż do podłoża przymocowują się za pomocą specjalnych korzonków czepnych. Nie trzeba ich sadzić do doniczek. Wystarczy umieścić w szklanym pojemniku, na dnie którego będą znajdować się ozdobne kamienie, kora lub mech. Innym rozwiązaniem może być przymocowanie roślin za pomocą drucików bądź kleju do fragmentów kory lub innych chropowatych powierzchni. Taką kompozycję śmiało możemy powiesić na ścianie. Pielęgnacja tillandsii nie jest trudna. Wymiana powietrza, pobór składników pokarmowych i wilgoci w ich przypadku następuje przez liście, dlatego nie podlewamy oplątw, lecz je zraszamy. Należy to robić z umiarem tak, aby woda nie gromadziła się w rozetach liści. Bogata różnorodność tillansdii daje wiele możliwości ich aranżacji. Taka kompozycja z pewnością będzie stanowiła niesamowitą dekoracje każdego wnętrza w nowoczesnym stylu.

Ukorzenianie oplątwy

Tillandsie możemy rozmnażać na dwa sposoby: przez podział kłączy lub z odrostów korzeniowych. Wyrastające ze środka młode rośliny rozdzielamy, a następnie umieszczamy w naczyniu z wodą. Jednak nie mogą stać w niej zbyt długo, gdyż może to spowodować ich gnicie. Z ukorzenionych okazów możemy wykonać dowolne kompozycje w różnych naczyniach.

Pożyteczna wężownica

Sansewieria gwinejska to jedna z roślin szczególnie polecanych do mieszkań. Jest cenna nie tylko ze względu na swoją wytrzymałość i niewielkie wymagania, ale także pozytywny wpływ na otoczenie. Warto umieścić ją w sypialni, gdyż pochłania CO2 i produkuje tlen również nocą. Ponadto absorbuje toksyny: tlenki azotu, i formaldehyd.

Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Inne
Komentarze są zamknięte

Check Also

Zalety wypożyczania sprzętu budowlanego w porównaniu do zakupu: oszczędność kosztów i elastyczność.

W dzisiejszym dynamicznie rozwijającym się sektorze budowlanym, przedsiębiorstwa i indywid…