Początki kariery tłumacza przysięgłego

Tłumacz przysięgły jest jedną z osób zaufania publicznego. Pełniona przez niego funkcja jest bezpośrednio nadzorowana przez Ministerstwo Sprawiedliwości. To właśnie Ministerstwo Sprawiedliwości daje tłumaczom uprawnienia do pełnienia funkcji tłumacza przysięgłego. Aby zostać tłumaczem przysięgłym należy najpierw ukończyć studia wyższe. Ukończenie studiów pozwala kandydatom na tłumacza przysięgłego na nabycie odpowiedniej wiedzy, a także obycia językowego. Na studiach szczegółowo rozwijane są zagadnienia leksykalne oraz gramatyczne. Dzięki temu znacznie wzrasta znajomość języka obcego, a także świadomość językowa.

Egzamin państwowy na tłumacza przysięgłego

Ukończenie studiów nie jest jednak gwarantem na zostanie tłumaczem przysięgłym. Najważniejszym i zarazem koniecznym elementem jest zdanie egzaminu państwowego, organizowanego przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Po otrzymaniu wyniku pozytywnego następuje wpis na listę tłumaczy przysięgłych. Ostatnim krokiem jest złożenie przysięgi przed Ministrem Sprawiedliwości.

Zadania i funkcje tłumacza przysięgłego

Tłumacz przysięgły zajmuje się tłumaczeniem ważnych dokumentów, głównie prawnych. Treść tychże dokumentów jest tajna i poufna, przez co tłumacz ma obowiązek zachowania tajemnicy tłumaczonych treści. W znacznej części są to dokumenty procesowe i sądowe, które tworzone są podczas rozpraw sądowych. Jednak poza nimi tłumacz przysięgły zajmuje się także tłumaczeniem tekstów urzędowych. Są one pisane specyficznym językiem, przez co wymaga specjalistycznej wiedzy leksykalnej.

Zarobki tłumacza przysięgłego

Tłumacz przysięgły Kraków zarabia znacznie więcej niż zwykli tłumacze. Posiada on bowiem znacznie bardziej renomowany i wiarygodny zawód niż zwykli tłumacze. Stawki za tłumaczone teksty ustalane są indywidualnie przez tłumaczy przysięgłych. To oni decydują ile kosztuje przetłumaczone przez nich na przykład tysiąc znaków, choć czasami cena zależy również od rodzaju dokumentu, a nie tylko od jego długości.

Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Finanse
Komentarze są zamknięte

Check Also

Taxi w kulturze popularnej: od ikonicznych żółtych taksówek w Nowym Jorku do taxi w filmach i literaturze

Taxi, od dawna nieodłączny element miejskiego krajobrazu, zyskało swoje miejsce również w …