Aspekt związany z przeziębieniem nie może być bagatelizowany… Rzecz jasna, jest to stosunkowo niegroźna przypadłość. Warto jednak w tym miejscu podkreślić, że brak właściwego postępowania może doprowadzić do powikłań. Takich, jak np. zapalenie płuc. O czym zatem warto tutaj pamiętać?

Przeziębienie – czym się charakteryzuje?

W literaturze fachowej przeziębienie jest określane jako zapalenie górnych dróg oddechowych. Nieprzypadkowo, ponieważ ta choroba atakuje m.in. gardło, zatoki czy nos. Należy zauważyć, że jest to dość powszechna dolegliwość. Może nas dotykać nawet kilka razy w ciągu roku (dzieci nawet kilkanaście – w skrajnych przypadkach). Jakie są tutaj najczęstsze objawy? To np. ból gardła, chrypka, kaszel, kichanie, kłopoty z zatkanym nosem. To wszystko negatywnie odbija się zaś na całym samopoczuciu. Czasami trzeba się też mierzyć z bólami głowy, mięśni, utratą smaku i zapachu, a nawet relatywnie wysoką gorączką. Zazwyczaj przeziębienie, przy właściwym postępowaniu, przechodzi po około jednym tygodniu.

Jakie tabletki zażywać?

Kluczowe dla każdego chorego jest to, aby zostać w domu, sporo odpoczywać, pić dużo wody (niegazowanej) i stosować właściwe tabletki na przeziębienie. Jakie leki będą odpowiednie? Okazuje się, że w większości przypadków pomagają medykamenty bez recepty. Nie powinno się na pewno stosować antybiotyków, które w przypadku tej choroby nie są skuteczne. Dobrej jakości tabletki na przeziębienie powinny być wybrane pod kątem objawów. Masz w tym momencie spore kłopoty z katarem (i tym samym z zatkanym nosem)? W związku z tym możesz poprosić o tabletki z pseudoefedryną. A może głównym kłopotem jest kaszel? Jak tak, to świetnie sprawdzą się preparaty o działaniu wykrztuśnym, tak zwane mukolityczne. W aptekach, zwykłych czy online (które też są coraz popularniejsze), można swobodnie zdecydować się na tabletki na ból gardła. Czy konieczna jest wizyta u medyka? Niekoniecznie. Przeważnie wystarczy zakup stosownych tabletek przy pomocy farmaceuty w aptece. One powinny dość szybko zadziałać.

Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Życie
Komentarze są zamknięte

Check Also

Taxi w kulturze popularnej: od ikonicznych żółtych taksówek w Nowym Jorku do taxi w filmach i literaturze

Taxi, od dawna nieodłączny element miejskiego krajobrazu, zyskało swoje miejsce również w …