Wielu rodziców pyta, czy mogą dać swoim dzieciom napoje izotoniczne i czym różnią się od tzw. energetyków. Oba te produkty znajdziemy w każdym sklepie i swoimi opakowaniami nakłaniają do zakupu. Czym się różnią?

Napoje izotoniczne i energetyki, co wybrać?

Izotoniki, zwane też często napojami dla sportowców, przeznaczone są dla osób żyjących w bardzo aktywny sposób, lub narażonych na długotrwały powtarzalny wysiłek i stosowane są w celu szybkiego nawodnienia organizmu i wyrównania poziomu elektrolitów. Nawadniają lepiej niż woda i po wysiłku pozwalają zregenerować w organizmie utracone minerały.

izotonik
izotonik

Napoje energetyczne z kolei bogate są w kofeinę, mają działania stymulujące mogące podwyższyć tętno, ciśnienie i mogą powodować bezsenność. Ponadto kofeina jest silnie uzależniająca. W żadnym wypadku nie powinny być używane przez osoby małoletnie, a tym bardziej przez dzieci! Dorośli również powinni dobrze zastanowić się przed ich użytkiem.

Izotoniki dla dzieci, czy są bezpieczne?

Jeśli dziecko uprawia sport i jest zmęczone, jak najbardziej bez obaw można podać mu napój izotoniczny. Pamiętajmy jednak o umiarze, dzieciom napój ten może po prostu smakować, więc trzeba bardzo uważnie zwracać uwagę na to, czy jest on potrzebny i nie jest wymysłem dziecka. Oczywiście powinien być dawkowany z umiarem, dziecko nie powinno kojarzyć go jako stałego dodatku do zajęć z wychowania fizycznego czy grania w piłkę z kolegami. W żadnym wypadku nie podawajmy ich dzieciom codziennie i po każdym wysiłku! Izotoniki mają dużo kalorii, więc nie powinny być stosowane przez dzieci mniej aktywne fizycznie, gdyż mogą prowadzić do przybrania na wadze.

Czy wszystkie napoje izotoniczne są dobre dla dziecka?

Dużą część rynku wypełniają produktu kolorowe, zachęcające do wypicia. Napoje tego typu często zawierają barwniki syntetyczne, które spożywane w dużych ilościach mogą być szkodliwe dla zdrowia, szczególnie dziecka. Dlatego pamiętajmy, jeśli dziecko potrzebuje napoju izotonicznego, zwróćmy uwagę na jego skład.

 

Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Życie
Komentarze są zamknięte

Check Also

Trendy w wypożyczaniu elektronarzędzi: co jest na topie?

W dzisiejszym dynamicznym świecie, w którym branża budowlana i remontowa stale ewoluuje, r…