Piece na pellet wraz z upływem lat zyskują na coraz większej popularności w Polsce. Właściciele domów używają tego paliwa do ogrzewania swoich domów, co może stanowić bardzo atrakcyjną alternatywę dla innych paliw, które powodują dużo zanieczyszczeń. Czy zakup kotła Pellet jest dobrym pomysłem? Jakie są zalety tego rozwiązania? Czy piece na pellet charakteryzują się jakimiś wadami?

Czym jest pellet i dlaczego warto ogrzewać nim dom

Pellet est paliwem, które powstaje w wyniku sprasowania takich elementów jak słoma, trociny i rozdrobnione drewno. Pellet, występujący pod postacią granulatu charakteryzuje się nikłą emisją substancji szkodliwych podczas spalania, więc można je uznać za paliwo ekologiczne. Co więcej, oferowane piece na pellet spełniają restrykcyjne wymogi i normy ekologiczne, co może pozytywnie wpłynąć na jakość powietrza w naszej najbliższej okolicy. Sam pellet, najczęściej spotykany w postaci wcześniej wspomnianego granulatu jest surowcem, który jest łatwy do transportowania i przechowywania. Jak kształtuje się poziom popiołu po spaleniu peletu? Producenci zapewniają, że 1 tona pelletu spalonego daje zaledwie 5kg popiołu, który jest nietoksyczny. W przypadku takiej samej ilości węgla pozostaje 150 kilogramów popiołu, który jest toksyczny.

Zalety pieca na pellet

Piece na pellet są nowoczesnymi urządzeniami, które są w dużej części zautomatyzowane. Te czynności, które człowiek musi wykonać samodzielnie, są jednak dziecinnie proste, co zawdzięczamy bardzo łatwej obsłudze urządzenia. W miejscu, w którym umiejscowiony jest piec, nie zaznamy sadzy, popiołu w dużych ilościach i brudu, który kojarzy nam się z kotłowniami, w których składaliśmy węgiel. Jak działa piec? Głównym elementem jest zasobnik, który przechowuje paliwo umożliwiające nieprzerwaną pracę urządzenia nawet przez tydzień. My więc tak naprawdę nie musimy przejmować się ciągłym dokładaniem.

Czy piec na pellet ma jakieś wady?

Piece na pellet są wciąż relatywnie drogą inwestycją, która zamknie się w kwocie około 10.000 złotych. Jest to główny powód, dla którego wiele osób nie zdecydowało się jeszcze na zmianę pieca. Jeśli jednak cena nas odstrasza, a zależy nam na instalacji tego ekologicznego rozwiązania w swoim domu, możemy sprawdzić, czy w naszym regionie nie są oferowane dofinansowania w ramach programu Czyste Powietrze.

Autor: https://ekogroszek-podhale.pl/pellet-krakow-nowytarg-nowysacz.html

 

Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Technologia
Komentarze są zamknięte

Check Also

Ekologiczne aspekty last minute: Jak podróżować spontanicznie i zrównoważenie

W dobie rosnącej świadomości ekologicznej, coraz więcej podróżników zastanawia się, jak po…