Powłoki hydrofobowe w ostatnich latach zyskały na popularności. Jest to związane z wygodą ludzką, a także rozwojem nowych technologii. Korzystanie z tych powłok znajduje rozwiązanie w wielu segmentach życia. Można je spotkać na odzieży, a także w samochodach. Są one coraz częściej spotykanie i warto znać dokładnie ich właściwości gdy ktoś zapyta, czy życzymy sobie powłoki hydrofobowej na szybie swojego pojazdu.

 

Czym właściwie są powłoki hydrofobowe

Są to elementy, które zostały poddane hydrofobizacji. Zjawisko to ma za zadanie odpychać cząsteczki wody, dzięki czemu nie przedostaje się ona na daną powierzchnię. Ogromną zaletą jest zachowanie przez powierzchnię wszystkich pozostałych właściwości, dzięki czemu nie traci ona swojego pierwotnego charakteru. Powłoka hydrofobowa działa na zasadzie niewidzialnej powierzchni, która mierzona jest w nanometrach. Jest ona niewidoczna dla gołego oka, więc poza właściwościami danej powierzchni zachowany jest również walor wyglądu.

Wyróżnia się dwa rodzaje powłok. Mogą być one polimerowe lub ceramiczne. Oba typy mają za zadanie przeniknąć w głąb porów powierzchni i ją zabezpieczyć. Efekt ten jest zazwyczaj długotrwały. Celem tego działania jest zachowanie wszystkich walorów danej powierzchni, a także skuteczności odpychania wody.

 

Przykłady wykorzystania powłok hydrofobowych

Powłoki hydrofobowe wykorzystywane są najczęściej na szybach samochodów, dzięki czemu nie tworzą się spływające plamy i można w łatwy sposób szybę oczyścić z kropel deszczu. Innym ciekawym zastosowaniem są ubrania przeciwdeszczowe. W nich również głównym zadaniem jest odpychanie cząsteczek wody żeby materiał nie nabrał wody. Ubrania te często szybciej schną i nie przepuszczają deszczu.

 

Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Technologia
Komentarze są zamknięte

Check Also

Zalety wypożyczania sprzętu budowlanego w porównaniu do zakupu: oszczędność kosztów i elastyczność.

W dzisiejszym dynamicznie rozwijającym się sektorze budowlanym, przedsiębiorstwa i indywid…