Tymczasową konstrukcją wykorzystywaną na budowie jest rusztowanie elewacyjne, które służy do wykonywania różnego rodzaju prac na wysokościach. Czym cechuje się ten rodzaj rusztowania? Jak wybrać najlepsze rozwiązanie?

Rusztowanie elewacyjne

Rusztowanie elewacyjne jest wykorzystywane w zasadzie na każdej budowie. Można nim zabudować ściany gmachów, jak i wysokie i duże powierzchnie. Przede wszystkim jednak jest ono wykorzystywane wtedy, gdy wykonuje się wznoszenie budynków. Posłuży nam do prac wykończeniowych, instalacyjnych oraz murarskich, ułatwiając pracę. Co ciekawe, rusztowanie tego rodzaju zastosować można zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budowli. Ponadto, znajdują one zastosowanie w branży eventowej, w trakcie konserwacji zabytków, czy też w przemyśle konstrukcyjnym.

Wybór najlepszego rusztowania elewacyjnego

Podczas wyboru typu rusztowania koniecznie należy wziąć pod uwagę głównie typ obiektu, przy którym będzie stało rusztowania i rodzaj prac, jakie będą wykonywane. Niezwykle ważne są także parametry techniczne, których nie można pominąć. Po pierwsze warto mieć na względzie maksymalne obciążenie rusztowania, które w razie zaistnienia potrzeby można zwiększyć (za pomocą skrócenia szerokości pomostów i zmniejszenie ich liczby w pionie). Kolejną kwestią jest wysokość rusztowania, która oscylować może w granicach od 15 do 60 metrów. Jeśli zależy nam na większej wysokości, skorzystać musimy ze specjalnych obliczeń statycznych, które wpłyną na decyzję o konstrukcji rusztowania. Za wyższe rusztowania zapłacimy więcej.

Przed wyborem rusztowania należy także pamiętać o głębokości pomostu. Optymalną opcją jest 70 cm, przy czym na rynku znajdziemy także głębsze i płytsze pomosty. Podczas składowania na pomostach materiałów budowlanych przydadzą się pomosty o głębokości 110 cm. Nie zapominajmy o długości pomostu, które wpływają na zastosowanie odpowiedniej liczby wsporników i ram.

Rusztowanie elewacyjne jest rozwiązaniem, jakie sprawdza się na budowie. To tymczasowa konstrukcja odznaczająca się stabilnością.

Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Technologia
Komentarze są zamknięte

Check Also

Zalety wypożyczania sprzętu budowlanego w porównaniu do zakupu: oszczędność kosztów i elastyczność.

W dzisiejszym dynamicznie rozwijającym się sektorze budowlanym, przedsiębiorstwa i indywid…