Portrety studyjne już od dawna wykonywane są przede wszystkim w świetle błyskowym

Fotografowie mający własne studio, bez względu na jego wielkość – może być to profesjonalne atelier lub tańsze w utrzymaniu, mniejsze pomieszczenie – zwykle korzystają z różnego rodzaju głowić błyskowych, które zazwyczaj są modelami zintegrowanymi z zasilaczami. Główną ich zaletą jest to, że mają dużą moc, a ponieważ nie są przeznaczone do przenoszenia, podłącza się je bezpośrednio do sieci elektrycznej, dzięki czemu są stosunkowo niedrogie.

portret
portret

Chociaż nie jest to absolutny wyznacznik siły emitowanego przez nie błysku (w tym celu najlepiej porównywać liczby przewodnie), przyjęło się określać wydajność lamp za pomocą wartości wyrażanej w watosekundach (współcześnie jednostka ta nosi nazwę dżul).

Standardowo flesze mają moc ok. 400 Ws lub 500 Ws, ale dostępne są także głowice o mocy 600 Ws lub 1200 Ws, przeznaczone dla fotografów, którzy muszą oświetlać duże obiekty w większych studiach. W rzeczywistości, lampami studyjnymi o mocy 200 Ws można z powodzeniem oświetlić mniejszą scenę, np. wykonując w niewielkim atelier portrety obejmujące samą głowę. Jak można się tego spodziewać, takie lampy są również tańsze i mogą być bardziej efektywne, jeśli chodzi o czas potrzebny do ich ponownego załadowania, więc nie warto kupować droższych modeli o większej mocy niż ta, która rzeczywiście jest nam potrzebna.

W praktyce, zbyt duża siła błysku może być przyczyną problemów objawiających się na różne sposoby. Nie zakładaj, że zawsze będziesz używać głowicy błyskowej przy jej pełnej mocy. Cała przyjemność w zabawie studyjnymi fleszami polega właśnie na tym, że dzięki nim jesteś w stanie dodać dyskretne efekty świetlne w wybranych obszarach fotografowanych tematów, co często wiąże się z obniżaniem siły błysku. Najlepiej, gdy możesz zmniejszyć jego siłę do 1/32 pełnej mocy. Jeśli nie jest to możliwe, przekonasz się, że dopasowywanie siły błysku jednej głowicy do mocy pozostałych jest bardzo trudne. Lepsze modele lamp pozwalają dostosować moc jednostki w bardzo precyzyjny sposób za pomocą regulatorów lub pokręteł, którymi stopniowo zwiększysz lub zmniejszać siłę błysku o określoną wartość.

Istnieją, oczywiście, także inne kwestie, które należy wziąć pod uwagę, dokonując zakupu lampy, np. czy flesz ma system chłodzenia (przegrzewanie się głowicy może być problemem, jeśli masz zamiar często nią błyskać przy pełnej mocy) oraz jak precyzyjna jest lampa modelująca.

REKLAMA

Jeśli interesuje Cię usługa transportowa to polecamy: przewozy do Niemiec Jelenia Góra

Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Technologia
Komentarze są zamknięte

Check Also

Ekologiczne aspekty last minute: Jak podróżować spontanicznie i zrównoważenie

W dobie rosnącej świadomości ekologicznej, coraz więcej podróżników zastanawia się, jak po…