Gliceryna jako pasza dla zwierząt

Gliceryna znana jest ludzkości już od wielu lat, obecna w produktach codziennego użytku takich mydła, płyny czy środki farmaceutyczny. Glicerol będący 10-procentowym produktem ubocznym w procesie wytwarzania biodiesla jest w epicentrum nieustannej ciekawości naukowców, chcących znaleźć dla tak ciekawego produktu jakim jest gliceryna nowszy obszar zastosowań.

Jak wynika z badań i rzetelnych dokumentacji ostatnich lat, gliceryna znajduje swoje miejsce nie tylko jako produkt będący dodatkiem do wielu środków, nie mających żadnego związku z jedzeniem, ale i właśnie jako jeden ze składników pokarmowych, mających ciekawe właściwości jako pasza dla zwierząt, bydła.

 

Nowe zastosowanie gliceryny

Glicerol jest stuprocentową bezwonną substancją, nie posiadającą żadnej barwy, będącą rozpuszczalną w wodzie, o słodkawym smaku pochodzenia roślinnego. Najnowsze badania dowodzą, iż gliceryna pod względem energetycznym jest równa wartością energetycznym jakie posiada kukurydza, i może być z powodzeniem stosowana jako substytut obecnej w wielu paszach dla zwierząt skrobi. Badania przeprowadzone na glicerynie paszowej pokazały, iż zwierzęta spożywające paszę posiadającą w swoim składzie glicerynę, rozwijały się w prawidłowy sposób.

Bakterie znajdujące się w żołądkach zwierząt są w stanie w mało inwazyjny sposób przekonwertować glicerol w użyteczny propionian, który następnie zostanie zamieniony przez wątrobę zwierzęcia w  odżywczą glukozę, zapewniającą o wiele więcej energii przy mniejszej ilości pokarmu niż ma to miejsce ze standardową paszą jak skrobia.

 

Gliceryna – jak oddziałuje na zwierzęta?

Gliceryna paszowa zapewnia zwierzętom najpotrzebniejsze makroskładniki, z wychodzącą na przód glukozą. Glicerol w formie paszy stosowany długi czas na krowach udowodnił, że występująca u zwierząt ketoza zostaje redukowana do marginalnych procentów, dodatkowo glicerol przez mniejszy nakład przy jednoczesnym zwiększeniu wartości energetycznej podniósł wydajność dojenia krów, mających w swoim mleku widoczne podwyższone wartości białka.

Glicerol może być stosowany już nawet u najmłodszych cielaków, gliceryna roślinna jest także doskonałym źródłem energii w pokarmach dla trzody chlewnej i drobiu, mogąc być z powodzeniem stosowaną bez szkody dla zdrowia i wydajności zwierząt, składu tuszy lub jakości mięsa, a także mleka.

Dzięki takiemu stanowi rzeczy, gliceryna paszowa może znaleźć na stałe swoje miejsce w standardowym wyborze pasz dla bydła, która oprócz poprawy stanu zdrowia i nakładu spożywczego zwierząt, jest bezpiecznym i stosunkowo tanim substytutem znanych obecnie pasz.

Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Technologia
Komentarze są zamknięte

Check Also

Trendy w wypożyczaniu elektronarzędzi: co jest na topie?

W dzisiejszym dynamicznym świecie, w którym branża budowlana i remontowa stale ewoluuje, r…