Gniazda

2 minut czytane
Możliwość komentowania Gniazda została wyłączona
0
1,277
Gniazda

Rodzaje

W budynku jednorodzinnym wykorzystuje się gniazda wtykowe (pojedyncze, podwójne i większe), poza tym różnego typu gniazda do instalacji teletechnicznych (telewizyjne, antenowe, radiowe, telefoniczne, multimedialne, głośnikowe oraz z portami do USB). Do osprzętu teletechnicznego należą jeszcze ładowarki USB i micro-USB. przydatne do podłączenia tabletu i telefonu.

Lokalizacja. Gniazda montuje się 20-30 cm nad posadzką i nad blatami w kuchni, łazience, pralni na wys. 110-120 cm (muszą się znaleźć w przepisowej odległości od wanny i prysznica).

Gniazda
Gniazda

W kuchni do drobnego sprzętu elektrycznego (czajnika, ekspresu do kawy, tostera, miksera) niezbędne są co najmniej 4 gniazda wtykowe nad blatami. Dodatkowe gniazda, każde w oddzielnym obwodzie, zasilą lodówkę, zmywarkę, piekarnik itp. W sumie minimum to ok. 10 szt. W salonie zwykle powinno się zamontować gniazda wtykowe do lamp oraz sprzętu – telewizyjnego, wideo, muzycznego, multimedialnego. W holu i korytarzach najczęściej wystarcza jedno gniazdo do mopa parowego lub odkurzacza (jeśli nie ma w budynku systemu centralnego odkurzania). W łazience, kuchni, garażu, pralni, czyli w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności, należy zastosować gniazda z hermetyczną pokrywą (bryzgoszczelne) o stopniu szczelności 4 (np. w łazienkach powszechnie zakłada się gniazda z oznaczone symbolem IP44 -druga z cyfr to poziom szczelności na wodę). W garażu – oprawy odporne na wilgoć, pył, uszkodzenia.

Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Technologia
Komentarze są zamknięte

Check Also

Ekologiczne aspekty last minute: Jak podróżować spontanicznie i zrównoważenie

W dobie rosnącej świadomości ekologicznej, coraz więcej podróżników zastanawia się, jak po…