Gniazda

2 minut czytane
Możliwość komentowania Gniazda została wyłączona
0
1,097
Gniazda

Rodzaje

W budynku jednorodzinnym wykorzystuje się gniazda wtykowe (pojedyncze, podwójne i większe), poza tym różnego typu gniazda do instalacji teletechnicznych (telewizyjne, antenowe, radiowe, telefoniczne, multimedialne, głośnikowe oraz z portami do USB). Do osprzętu teletechnicznego należą jeszcze ładowarki USB i micro-USB. przydatne do podłączenia tabletu i telefonu.

Lokalizacja. Gniazda montuje się 20-30 cm nad posadzką i nad blatami w kuchni, łazience, pralni na wys. 110-120 cm (muszą się znaleźć w przepisowej odległości od wanny i prysznica).

Gniazda
Gniazda

W kuchni do drobnego sprzętu elektrycznego (czajnika, ekspresu do kawy, tostera, miksera) niezbędne są co najmniej 4 gniazda wtykowe nad blatami. Dodatkowe gniazda, każde w oddzielnym obwodzie, zasilą lodówkę, zmywarkę, piekarnik itp. W sumie minimum to ok. 10 szt. W salonie zwykle powinno się zamontować gniazda wtykowe do lamp oraz sprzętu – telewizyjnego, wideo, muzycznego, multimedialnego. W holu i korytarzach najczęściej wystarcza jedno gniazdo do mopa parowego lub odkurzacza (jeśli nie ma w budynku systemu centralnego odkurzania). W łazience, kuchni, garażu, pralni, czyli w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności, należy zastosować gniazda z hermetyczną pokrywą (bryzgoszczelne) o stopniu szczelności 4 (np. w łazienkach powszechnie zakłada się gniazda z oznaczone symbolem IP44 -druga z cyfr to poziom szczelności na wodę). W garażu – oprawy odporne na wilgoć, pył, uszkodzenia.

Załaduj więcej podobnych artykułów
  • Jak zostać projektantem wnętrz?

    Praca projektanta wnętrz bywa wymagająca, a ułatwieniem jest zdobycie wiedzy praktycznej i…
  • Poczta Kwiatowa

    Kiedy Poczta Kwiatowa może być pomocna? W wielu sytuacjach nawet nie zdajemy sobie sprawy …
  • Ile kosztuje pomoc drogowa?

    Jaki jest koszt wezwania pomocy drogowej? To zależy od tego, jakiej pomocy potrzebujesz, k…
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Technologia
Komentarze są zamknięte

Check Also

Jak zostać projektantem wnętrz?

Praca projektanta wnętrz bywa wymagająca, a ułatwieniem jest zdobycie wiedzy praktycznej i…