Mózg kontroluje dosłownie wszystko co robimy- od wyboru co zjemy na obiad do oddychania. Jednak większość z nas spędza więcej czasu i poświęca więcej energii, próbując ulepszyć każdą inną część ciała, ale nie wielu myśli o ulepszaniu mózgu.

Dbanie o swój mózg może być najbardziej wartościową rzeczą, jaką możemy dla siebie zrobić, żeby mieć zdrowe, szczęśliwe i produktywne życie. Spróbujcie wprowadzić tych kilka prostych zasad do swojego życia i zacznijcie czerpać korzyści płynące z lepszego funkcjonowania mózgu.

Dobrze się wysypiaj

Istnieje wiele dowodów na to, że brak wystarczającej ilości snu utrudnia funkcjonowanie mózgu. Jeśli nie wysypiamy się odpowiednio przez kilka lat, stajemy się bardziej podatni na depresję.

Starajmy się tak układać swój harmonogram, żeby pozwolił nam poświęcić odpowiednią ilość czasu na sen. Sporadyczne 10-minutowe drzemki w ciągu dnia nie nadrobią braku snu właściwego.

Odpowiednio się odżywiaj

Wykazano, że pokarmy bogate w kwasy tłuszczowe omega-3 i flawonoidy poprawiają pracę mózgu. Omega-3 możemy znaleźć np. w orzechach włoskich, jajach i warzywach zielono liściastych. A flawonoidy są np. w kawie, jagodach i ciemnej czekoladzie.

Korzystne jest również spożywanie kilku małych posiłków przez cały dzień- najpierw rano i co najmniej raz na cztery godziny. Trzeba unikać wysoko tłuszczowych, wysoko słodzonych i wysoko przetworzonych produktów spożywczych, które mogą spowodować wzrost poziomu cukru we krwi lub przeciążenie systemu. Najlepiej wybierać produkty żywnościowe nieprzetworzone, takie jak owoce i orzechy lub produkty pełnoziarniste, czy produkty mleczne, takie jak jogurt. Picie dużej ilości wody także pomaga w funkcjonowaniu mózgu i całego ciała.

Pamiętaj o ruchu

Podobnie jak spożywanie odpowiednich pokarmów, regularne ćwiczenia poprawiają zarówno pracę mózgu, jak i reszty ciała. Na szczęście nie potrzeba godzin treningów dziennie, aby tak się stało. Regularne, umiarkowane ćwiczenia, takie jak 2-kilometrowy spacer, czy krótka przejażdżka na rowerze, są wystarczające, aby poprawić zarówno pracę mózgu, jak i nastrój.

Naucz się czegoś nowego

Jeśli zawsze chcieliście nauczyć się nurkować, studiować sanskryt lub zacząć chodzić na lekcje tańca, zacznijcie to zrobić. Uczenie się czegoś nowego, jak nowy język lub taniec, faktycznie tworzy nowe ścieżki w mózgu. Jeśli możecie spędzać godzinę dziennie na swoim nowym hobby, zobaczycie dużą poprawę w pracy mózgu, szczególnie jeśli przez cały ten czas będziecie się uczyć. Za każdym razem, gdy uczycie się czegoś nowego, pomagacie swojemu mózgowi stać się bardziej elastycznym.

Zrób sobie wolne

Podobnie jak sen, czas z dala od pracy jest koniecznością z punktu widzenia mózgu. Oznacza to, co najmniej jeden dzień na siedem. W jednym eksperymencie grupa ludzi została poproszona, aby wziąć jeden dzień wolnego w tygodniu i zamiast pracy odpoczywali. Stwierdzili, że zrobili więcej i byli bardziej dumni z ich osiągnięć. To dobry przykład na to, jak poprawa funkcji mózgu ma duży wpływ na produktywność.

Nie poprzestawajcie na tym. Regularne wakacje są również niezbędne do funkcjonowania mózgu, i to nie przypadek, że wiele osób wpada na najlepsze pomysły podczas wakacji. Co więcej, co najmniej tygodniowy urlop przynajmniej dwa razy w roku przedłuża życie.

Znacie już przepis na lepsze funkcjonowanie mózgu. Czy zacznie stosować te małe zmiany? Wasze mózgi będą wam wdzięczne, jeśli to zrobicie.

Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Życie
Komentarze są zamknięte

Check Also

Zalety wypożyczania sprzętu budowlanego w porównaniu do zakupu: oszczędność kosztów i elastyczność.

W dzisiejszym dynamicznie rozwijającym się sektorze budowlanym, przedsiębiorstwa i indywid…