Jak poradzić sobie ze skurczami macicy w ciąży?

Warto wiedzieć, że skurcze macicy w ciąży to symptomy, które świadczą o jej odpowiednim przebiegu. Czym się charakteryzują? Jakie wyróżniamy rodzaje skurczów? Co zrobić, aby sobie z nimi jak najszybciej poradzić?

Co to są skurcze macicy w ciąży?

Trzeba zaznaczyć, że skurcze macicy w trakcie ciąży to skurcze fizjologiczne. Jeśli się pojawiają, to jest to generalnie bardzo dobry znak. Wszystko dlatego, że świadczą o prawidłowym przebiegu ciąży. Pojawiają się około po 20 tygodniu trwania tego błogosławionego stanu. Wówczas kobiety zaczynają odczuwać pierwsze skurcze – na początku są one delikatne. Trzeba podkreślić, że skurcze mają za zadanie przygotować macicę do właściwego porodu. Wywoływane są rozciąganiem się włókien mięśniowych macicy.

Rodzaje skurczów

Wyróżniamy kilka rodzajów takich skurczy. Są to między innymi skurcze Braxtona-Hicksa. Czym się odznaczają? Są odczuwane po 20 tygodniu ciąży. Mięsień macicy napina się – trzeba zwrócić uwagę na fakt, że to wszystko ma przygotować kobietę do prawdziwego porodu. Takie skurcze Braxtona-Hicksa są niereguralne, zaczynają się od dna macicy, a także zazwyczaj występują co kilkanaście minut. Ból jest zbliżony do bólu menstruacyjnego. Ile trwają takie skurcze? Od kilkunastu sekund do nawet kilku minut.

Trzeba tutaj wspomnieć także o skurczach Alvareza. One również pojawiają się od 20 tygodnia ciąży. Nie są szczególnie bolesne, aczkolwiek powodują pewien dyskomfort. Mija on zazwyczaj po zmianie pozycji. Zazwyczaj są odczuwane wieczorem albo po zrobieniu gwałtownego ruchu. O czym jeszcze warto wiedzieć? Bardzo istotne są także skurcze porodowe. Ich celem jest doprowadzenie do całkowitego rozwarcia ujścia macicy. Kluczowe jest też wydalenie płodu oraz łożyska. Takie skurcze są regularne, a ból zwiększa się z rozwarciem szyjki macicy.

Jak sobie z nimi radzić?

Na pewno nie powinno się robić nic na własną rękę. Warto zwrócić się o pomoc do fachowców. Magnez na skurcze macicy w ciąży to naprawdę bardzo dobre rozwiązanie. Jest to preparat często przepisywany przez lekarzy. Wszystko dlatego, że kobiety mogą liczyć na zdecydowanie mniejszy dyskomfort. Poza tym takie preparaty oczywiście nie działają negatywnie na przebieg błogosławionego stanu.

Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Życie
Komentarze są zamknięte

Check Also

Taxi w kulturze popularnej: od ikonicznych żółtych taksówek w Nowym Jorku do taxi w filmach i literaturze

Taxi, od dawna nieodłączny element miejskiego krajobrazu, zyskało swoje miejsce również w …