• 2025-01-26
  • Updated 19:26

Jak wykonać kamienny dywan?

Jak wykonać kamienny dywan?

Posadzka typu kamienny dywan to rozwiązanie nowoczesne, dekoracyjne a przy tym trwałe i niezawodne. Cóż to jest ten kamienny dywan? To nic innego jak powłoka wykonana z drobnych kamyczków zlepionych żywicą. Podobna trochę do mozaiki. Można ją stosować wewnątrz i na zewnątrz. Doskonale zastępuje płytki ceramiczne, terakotę czy wykładziny. Kamienne dywany układa się zarówno na powierzchniach poziomych (posadzki, tarasy), jak i pionowych czy pochyłych (ściany, wnęki). To bardzo dobre rozwiązanie. Z uwagi na brak spoin czy fug łatwo utrzymać taką posadzkę w czystości. Nie ogranicza nas też nieregularny kształt podłogi czy ściany.

Kamienny dywan – co jest potrzebne do wykonania ?

Kamienny dywan układa się na podłożu betonowym lub anhydrytowym. Podłoże nie musi być idealnie równe. Kamienny dywan można na przykład ułożyć na starym tarasie. Wystarczy tylko usunąć luźne płytki czy spękany beton. Do wykonania kamiennego dywanu potrzebne jest przede wszystkim:

  • kruszywo (marmurowe lub granitowe)
  • żywica spajająca
  • grunt

Dodatkowo, w zależności od planowanych prac, należy się zaopatrzyć w żywicę hydroizolacyjną, żywicę tiksotropową, żywicę zamykającą czy profile krawędziowe.

Jak wykonać kamienny dywan ?

Położenie kamiennego dywanu nie jest trudne. Zaczynamy od wybrania systemu oferującego wszystkie niezbędne elementy tj. grunty, żywice, kruszywa i profile. To ważne, bo trzymając się jednego producenta mamy gwarancję, że technologicznie wszystko do siebie pasuje. Musimy też dokładnie stosować się do zaleceń producenta.

Podłoże musi być czyste, suche i zwarte. Gruntujemy je, można też położyć warstwę żywicy hydroizolacyjnej. Następnie mieszamy bardzo dokładnie kruszywo z żywicą. Każdy kamyk musi być pokryty żywicą. Standardowa proporcja to 1 kg żywicy na 20 kg kruszywa. Można zwiększyć ilość żywicy w przypadku pomieszczań bardziej narażonych na zniszczenie albo nieco zmniejszyć gdy powierzchnia nie będzie zbyt intensywnie używana. Następnie na mokre podłoże wykładamy mokrą mieszankę i bardzo dokładnie ją rozprowadzamy. Powierzchnia finalnie musi być równa i gładka. Na koniec można zastosować żywice zamykające (zapewniają wodoszczelność) lub specjalne żywice i posypki antypoślizgowe.