Badanie w lampie szczelinowej

Lampa szczelinowa jest także nazywana biomikroskopem szczelinowym. Jest to urządzenia, które służy do badania oka ludzkiego. Składa się ona z mikroskopowej częściej jak i także źródła światła. Mikroskop tak naprawdę posiada dwa okulary, które pozwalają na uzyskanie stereoskopowej obrazu oka oraz samą możliwość ustawienia masy powiększeń. Niektóre z okularów posiadają również linię wewnętrzną jak i także siatkę, która pozwala na mierzenie struktur obserwowanych, a nawet skalę kątową wbudowaną, która jest przydatna przy dopasowaniu oraz ocenie kontaktowych soczewek.

Jak przebiega to badanie? Mikroskop jest zamontowany na podstawie ruchomej co pozwala nam na ustawienie dogodne lampy względem samego pacjenta. Pozycje jego regulują się joystick-iem poprzez samo przesuwanie w przód czy też tył, który umożliwia zogniskowanie lampy na bardzo różnych głębokościach pola widzenia. Również jest możliwe przesuwanie go na boki. Pozwala nam to na obserwację różnych obszarów oka oraz także przejście do badania oka drugiego.

Badanie foropterem

Nowoczesny foropter jest wyposażony w wiele filtrów oraz soczewek. Dzięki nim można szybko oraz rzetelnie dobrać korekcję właściwą okularową dla pacjenta, zarówno z nadwzrocznością oraz krótkowzrocznością. Foropter obsługuje po prostu się pokrętłami, dzięki którym się zmiana różnego rodzaju ustawienia soczewek ujemnych oraz dodatnich jak i także cylindrycznych, aby dobrać pacjentowi możliwie najlepsze szkła do okularów.

A jak samo badanie wygląda? Badanie to jest całkowicie bezbolesne. Pacjent po prostu musi odpowiadać na wszelkie pytania, które są zadawane przez specjalistę, który badanie prowadzi. Badane jest w pierwszej kolejności jedno oko. Gdy do niego jest już dobrana najlepsza korekcja, to okulista przechodzi do oka drugiego. Na końcu z kolei sprawdza się samo odczucie pacjenta z ustawieniami finalnymi dla każdego oka. Jeśli jest wszystko w porządku, kończymy badanie.

Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej VIP2
Komentarze są zamknięte

Check Also

Taxi w kulturze popularnej: od ikonicznych żółtych taksówek w Nowym Jorku do taxi w filmach i literaturze

Taxi, od dawna nieodłączny element miejskiego krajobrazu, zyskało swoje miejsce również w …