Wraz z rosnącą popularnością naszego „biznesu” agroturystycznego może okazać się, że ustawowe limity dotyczące liczby pokoi i wysokości obrotu staną się barierą rozwoju. Mieszcząc się w nich unikamy płacenia podatku dochodowego, zatem przy rozliczeniu ponoszone koszty nie mają znaczenia. Jeśli jednak chcielibyśmy rozszerzyć bazę noclegową i zwiększyć nakłady inwestycyjne, utworzenie przedsiębiorstwa może okazać się niezbędne.

Zaciszna chata, ruchliwy biznes

Gospodarstwo agroturystyczne Leszka i Beaty Retków działa od niespełna roku. Właściciele „Zacisznej Chaty” w podwarszawskiej gminie Michałowice, że już w pierwszym sezonie popyt na ich usługi przerósł oczekiwania.

– Na świadczenie usług agroturystycznych zdecydowaliśmy się wtedy, gdy żona straciła pracę. Wówczas zaczęliśmy szukać nowego źródła zarobków – wspomina Leszek Retka, rolnik z ponad 30-letnim stażem.

– Uznaliśmy, że turystyka wiejska może być strzałem w dziesiątkę. Postawiliśmy nowy budynek mieszkalny i urządziliśmy go w taki sposób, by spełniał ustawowe wymogi związane z agroturystyką – mówi Beata Retka.

Wzniesiony na działce wielkości 5 ha jednopiętrowy dom mieści pięć pomieszczeń gościnnych, sporą jadalnię oraz kuchnię. Na każdy pokój przypada łazienka, a jedną z nich gospodarze przysposobili na potrzeby niepełnosprawnych. Całość urządzili w klasycznym stylu, w większości korzystając z zabytkowych mebli. Wnętrzom nie można odmówić elegancji

– wprost trudno uwierzyć, że większość sprzętu pochodzi z pchlego targu w wielkopolskiej miejscowości Czacz. Leszek Retka samodzielnie dokonał renowacji wielu z nich.

– Dzięki temu udało nam się zaoszczędzić wiele wydatków związanych z urządzaniem wnętrz, a przy tym wykończyć wszystko w jednolitym stylu

– mówi gospodarz Zacisznej Chaty, jak Retkowie nazwali swoje wiejskie kwatery.

Wynajęcie pokoju na dobę w ich gospodarstwie kosztuje 150 zł za osobę, 195 zł za dwie osoby i 255 zł w przypadku trzech osób. Gospodarze przygotowali jednak również specjalną ofertę na

okres mistrzostw EURO 2012. Wtedy amatorzy wypoczynku na łonie natury zapłacą niemal trzy razy więcej. W cenie noclegu zawiera się śniadanie, za 35 zł można też dokupić obiad.

SPIS TREŚCi

https://wangielskimogrodzie.pl/kasa-na-agrowczasach-cz-1/
https://wangielskimogrodzie.pl/kasa-na-agrowczasach-cz-2/
https://wangielskimogrodzie.pl/kasa-na-agrowczasach-cz-3/
https://wangielskimogrodzie.pl/kasa-na-agrowczasach-cz-4/
https://wangielskimogrodzie.pl/kasa-na-agrowczasach-cz-5/
https://wangielskimogrodzie.pl/kasa-na-agrowczasach-cz-6/
https://wangielskimogrodzie.pl/kasa-na-agrowczasach-cz-7/

  • Kasa na agrowczasach cz.6

    Teraz już jestem wieśniakiem pełną gębą i cieszę się z tego, ale jak przyjechałem na wieś,…
  • Kasa na agrowczasach cz.5

    Po przygotowaniu pokojów gościnnych zgodnie z ogólnie obowiązującymi przepisami budowlanym…
  • Kasa na agrowczasach cz.4

    – Ceny wynikają ze standardu, jaki oferujemy. W każdym pokoju jest telewizor i bezpr…
Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Finanse

Check Also

Taxi w kulturze popularnej: od ikonicznych żółtych taksówek w Nowym Jorku do taxi w filmach i literaturze

Taxi, od dawna nieodłączny element miejskiego krajobrazu, zyskało swoje miejsce również w …