– Ceny wynikają ze standardu, jaki oferujemy. W każdym pokoju jest telewizor i bezprzewodowy internet, a w łazienkach goście mają do dyspozycji zestawy kosmetyków, ręczniki, wodę. Nasza pościel jest przeciwalergiczna. W salonie zawsze stoi termos z gorącą wodą, herbata, kawa, jabłka lub jakieś domowy wypieki – wylicza Leszek Retka.

Jego zdaniem klienci na równi z wiejskim wypoczynkiem cenią sobie możliwość korzystania ze sterylnych pomieszczeń, z dala od nieczystości stodoły i obory.

Mimo krótkiego „rynkowego” stażu, Zaciszna Chata na brak klientów nie narzeka. Już w ciągu pierwszego

roku jej przychody zbliżyły się do ustawowego limitu 150 tys. zł, powyżej którego rolnicy świadczący usługi z zakresu agroturystyki powinni zacząć rozliczać VAT.

– Z moich obserwacji wynika, że większość klientów to głównie całe rodziny. Często zdarza się, że mąż ma do załatwienia sprawy w Warszawie, więc przez te kilka dni zostawia u nas żonę z dziećmi i dojeżdża na noce – mówi Leszek Retka. – Niektórzy chcą po prostu posiedzieć kilka dni na wsi, pogawędzić przy ognisku i spróbować naszych wyrobów.

Gospodarze Zacisznej Chaty produkują własne wędliny, sery, a także soki i nieco mocniejsze trunki. Przyznają jednak, że wielu gości niezbyt chętnie korzysta z wiejskiej oferty kulinarnej.

– Tłumaczą się dietą, a przecież tradycyjne wiejskie jedzenie jest raczej tłuste – ubolewają Retkowie.

Nie brakuje jednak i gości, którzy od gospodarzy wymagają zapewnienia rozrywki. Tym Retka proponuje udział w sianokosach, przejażdżki bryczką i ogniska. W przyszłości jego klienci będą mogli też łowić ryby w stawie, w planach jest również stworzenie biblioteki.

Spacer w gąszczu przepisów

Rolnicy, którzy w agroturystyce dostrzegają szansę pomnożenia swoich źródeł dochodów, powinni uzbroić się w cierpliwość. Już samo przedarcie się przez gąszcz przepisów wymagać będzie nie lada skupienia. Dość powiedzieć, że regulacje dotyczące alternatywnych źródeł dochodów rolników znajdują się aż w sześciu ustawach: o usługach turystycznych, o kulturze fizycznej, o podatku dochodowym od osób fizycznych, zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, podatku od towarów i usług, podatkach i opłatach lokalnych. Do tego dochodzą jeszcze akty prawa miejscowego, takie jak uchwały rad gminnych dotyczące np. wysokości lokalnych podatków.

SPIS TREŚCi

https://wangielskimogrodzie.pl/kasa-na-agrowczasach-cz-1/
https://wangielskimogrodzie.pl/kasa-na-agrowczasach-cz-2/
https://wangielskimogrodzie.pl/kasa-na-agrowczasach-cz-3/
https://wangielskimogrodzie.pl/kasa-na-agrowczasach-cz-4/
https://wangielskimogrodzie.pl/kasa-na-agrowczasach-cz-5/
https://wangielskimogrodzie.pl/kasa-na-agrowczasach-cz-6/
https://wangielskimogrodzie.pl/kasa-na-agrowczasach-cz-7/

  • Kasa na agrowczasach cz.6

    Teraz już jestem wieśniakiem pełną gębą i cieszę się z tego, ale jak przyjechałem na wieś,…
  • Kasa na agrowczasach cz.5

    Po przygotowaniu pokojów gościnnych zgodnie z ogólnie obowiązującymi przepisami budowlanym…
  • Kasa na agrowczasach cz.3

    Wraz z rosnącą popularnością naszego „biznesu” agroturystycznego może okazać się, że…
Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Finanse

Check Also

Zalety wypożyczania sprzętu budowlanego w porównaniu do zakupu: oszczędność kosztów i elastyczność.

W dzisiejszym dynamicznie rozwijającym się sektorze budowlanym, przedsiębiorstwa i indywid…