Ułatwienia związane ze zwolnieniami podatkowymi to jedno, ale na korzyść rolników wypada również porównanie kosztów ubezpieczenia społecznego. Miesięczna składka, jaką płacą w II kwartale 2012 roku rolnicy posiadający od 50 ha ziemi, ubezpieczeni w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, wynosi 122 zł. Jeśli prowadzą jednocześnie pozarolniczą działalność gospodarczą (np. w ramach usług agroturystycznych przekraczając 150 tys. zł obrotu), rośnie ona do 202 zł. Przedsiębiorcy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą każdego miesiąca oddają do ZUS-u blisko 900 zł, czyli blisko czterokrotnie więcej. Średnia emerytura wypłacana przez KRUS to ok. 850 zł, w ZUS-ie jest tylko dwa razy wyższa.

Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób ulega kuszącej perspektywie niższych kosztów i kupując skrawek ziemi otwiera własne gospodarstwa agroturystyczne, nie rezygnując z dotychczas prowadzonych interesów. W zamyśle jednak przepisy dotyczące agroturystyki miały ułatwiać życie rolnikom.

Empatia przede wszystkim

Gospodarstwo agroturystyczne ma być wehikułem, który zabierze swoich gości w podróż do zupełnie innego świata. Każdego poranka zamiast gwaru ulicy i znanego pisku budzika mają budzić ich odgłosy wyprowadzanego na pastwisko bydła, pianie koguta i dźwięk mlecznych baniek podczas udoju. Wiejski rytm życia i udział w codziennych zajęciach mieszkańców gospodarstwa ma pochłonąć ich od pierwszej do ostatniej minuty pobytu, pozwalając im zapomnieć o życiu w cywilizacji miejskiej. Dla gości perspektywa zupełnego odcięcia się od miejskiej rzeczywistości to nie lada gratka, ale dla gospodarzy to poważne wyzwanie.

– Raczej trudno będzie się odnaleźć w roli gospodarzy osobom mało kontaktowym, które nie przepadają za licznym towarzystwem -mówi Leszek Retka. – Pamiętajmy, że w końcu zapraszamy do siebie obcych ludzi. Oczekują oni miłego przyjęcia, a my musimy umieć rozpoznać, kiedy dotrzymywać im towarzystwa, a kiedy dać od siebie odpocząć. To naprawdę ciężka praca.

SPIS TREŚCi

https://wangielskimogrodzie.pl/kasa-na-agrowczasach-cz-1/
https://wangielskimogrodzie.pl/kasa-na-agrowczasach-cz-2/
https://wangielskimogrodzie.pl/kasa-na-agrowczasach-cz-3/
https://wangielskimogrodzie.pl/kasa-na-agrowczasach-cz-4/
https://wangielskimogrodzie.pl/kasa-na-agrowczasach-cz-5/
https://wangielskimogrodzie.pl/kasa-na-agrowczasach-cz-6/
https://wangielskimogrodzie.pl/kasa-na-agrowczasach-cz-7/

  • Kasa na agrowczasach cz.6

    Teraz już jestem wieśniakiem pełną gębą i cieszę się z tego, ale jak przyjechałem na wieś,…
  • Kasa na agrowczasach cz.5

    Po przygotowaniu pokojów gościnnych zgodnie z ogólnie obowiązującymi przepisami budowlanym…
  • Kasa na agrowczasach cz.4

    – Ceny wynikają ze standardu, jaki oferujemy. W każdym pokoju jest telewizor i bezpr…
Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Finanse
Komentarze są zamknięte

Check Also

Taxi w kulturze popularnej: od ikonicznych żółtych taksówek w Nowym Jorku do taxi w filmach i literaturze

Taxi, od dawna nieodłączny element miejskiego krajobrazu, zyskało swoje miejsce również w …