Dom Styl Życia Kurkuma leczy

Kurkuma leczy

4 minut czytane
Możliwość komentowania Kurkuma leczy została wyłączona
1
2,869
kurkumina

Od ponad 5000 lat wykorzystywana jest w medycynie ajurwedyjskiej, współcześnie doczekała się ponad 300 opracowań naukowych dowodzących jej skutecznego działania. Wykazano, że kurkuma może wpływać pozytywnie na leczenie ponad 580 chorób. Posiada działanie przeciwzapalne, antynowotworowe i przeciw utleniające. Pomaga w walce z chorobą Alzheimera.

Badania wykazały, że kurkuma zapobiega utlenianiu cholesterolu (hamuje rozwój takich chorób jak: miażdżyca, cukrzyca czy choroby serca), wpływa na utlenianie lipoprotein, hamuje agregację płytek krwi, wpływa na procesy krzepnięcia krwi oraz na ryzyko zawału serca. Hamuje rozwijanie się cukrzycy tupu II, zapobiega reumatoidalnemu zapaleniu stawów, sklerozie, hamuje infekcję HIV oraz rozwój guzów, wspomaga gojenie się ran, chroni przed uszkodzeniami wątroby (zwiększa czynność detoksykacyjną wątroby), zwiększa wydzielanie żółci, chroni przed tworzeniem się katarakty oraz przed toksycznością i fibrozą (zwłóknienie) płucną. Ma silne działanie przeciwzapalne – podobne do leków przeciwzapalnych, takich jak: fenylobutazon, hydrokortyzon czy ibuprofen. W przeciwieństwie do leków, których stosowanie wiąże się z licznymi skutkami ubocznymi, kurkumina nie posiada właściwości toksycznych.

Przeciwzapalne działanie kurkuminy objawia się szczególnie w chorobach zapalnych jelit, stawów, ale takżę innych dolegliwościach ogólnoustrojowych o podłożu zapalnym. Z powodu właściwości przeciwzapalnych i antybiotycznych wykorzystywany jest w leczeniu trądziku i innych schorzeń skóry. Wskazaniem do jej używania są także zaparcia i wzdęcia, a wyciągi na bazie alkoholu z kłącza rośliny stosowane są przy zapaleniu pęcherzyka żółciowego i dróg żółciowych, kamicy żółciowej oraz zaburzeniach trawiennych. Nauka dąży do tego, by właściwości kurkumy wykorzystywać także w profilaktyce i leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów i cukrzycy.

Kurkumina (aktywny składnik kurkumy) została uznana jako silny naturalny środek przeciwnowotworowy m.in. przez największy na świecie Instytut ds. Nowotworów. (National Cancer Insitute). Dr Bharat Aggarwal z Centrum Badań nad Rakiem im. Andersona w Houston, pionier w dziedzinie badań nad kurkuminą, udowodnił, że kurkumina działa przeciwko rakowi we wnętrzu komórki (wykazał oddziaływanie kurkuminy na wszczepionego myszom raka piersi. Zastosowana u myszy kurkumina w dawkach spożywczych znacznie ograniczyła przerzuty, mimo iż komórki te wcześniej nie reagowały na chemioterapię).

Badanie opublikowane w 2001 roku przez naukowców z Uniwersytetu w Teksasie potwierdziły działanie antynowotworowe kurkuminy, która niejako „wynajduje” złośliwe komórki rakowe, a następnie regulowanie DNS doprowadza do ich zniszczenia. Dokonuje selekcji (w odróżnieniu od syntetycznych leków antynowotworowych) i nie atakuje zdrowych komórek oraz DNA.

Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Styl Życia
Komentarze są zamknięte

Check Also

Ekologiczne aspekty last minute: Jak podróżować spontanicznie i zrównoważenie

W dobie rosnącej świadomości ekologicznej, coraz więcej podróżników zastanawia się, jak po…