Jadalnia jest miejscem, w którym z przyjemnością spędzamy czas. Wspólne obiady rodzinne oraz wielogodzinne rozmowy podczas kolacji z przyjaciółmi to pora relaksu i czerpania pełnymi garściami z obecności najbliższych. Warto zadbać o to, aby warunki ku temu były jak najlepsze. Wygodne krzesła, rozłożysty stół i klimatyczne oświetlenie  to niezmiernie ważne czynniki wpływające na zadowolenie z wielogodzinnego przesiadywania w jadalni.

Optymalne oświetlenie stołu

Spożywane posiłki powinny wyglądać apetycznie. Ma to szczególne znaczenie w przypadku naszych milusińskich — niejadków, ponieważ właściwie wyeksponowane posiłki pobudzą ich kubki smakowe, zachęcając do zjedzenia ostatniego okruszka z talerza. Również każda pani domu uśmiechnie się po usłyszeniu komplementu o fantastycznym wyglądzie potraw od teściowej przy okazji kolacji urodzinowej.

Najczęściej nad stołem stosuje się lampy wiszące z jednym lub kilkoma punktami świetlnymi w ciepłym odcieniu. Optymalna wysokość lampy do jadalni nad blatem stołowym to 50-80 cm, przy czym stosuje się zasadę, że im większy stół, tym wysokość powinna być większa. W trosce o komfort należy zadbać o to, aby oświetlenie nie raziło w oczy osób siedzących przy stole.

Lampy do kuchni
Lampy do kuchni

Design jest ważny

W sytuacji, kiedy jadalnia jest odosobnionym pomieszczeniem, możemy dostosować design lamp do wystroju tego konkretnego pomieszczenia. Sytuacja komplikuje się, kiedy jadalnia jest połączona  z salonem lub kuchnią. Wtedy należy zastanowić się i przeanalizować — jaki rodzaj oświetlenia będzie najkorzystniejszy. W przypadku kuchni trzeba pamiętać o dodatkowym doświetleniu części roboczej blatów roboczych. W salonie  natomiast należy skupić się nad najlepszym połączeniem funkcjonalności i aspektu wizualnego.

Aranżacja jadalni zazwyczaj jest dostosowana stylistycznie do pozostałych pomieszczeń w mieszkaniu. Jeśli mieszkanie urządzone jest nowocześnie, również jadalnia nie będzie odbiegać od tego stylu. Wtedy doskonale sprawdzą się minimalistyczne formy lamp w kształtach geometrycznych. Jeśli natomiast mamy do czynienia z wystrojem klasycznym — najkorzystniej będą wyglądać bogato zdobione żyrandole z dodatkiem kryształków lub szkła.

 

Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Styl Życia
Komentarze są zamknięte

Check Also

Ekologiczne aspekty last minute: Jak podróżować spontanicznie i zrównoważenie

W dobie rosnącej świadomości ekologicznej, coraz więcej podróżników zastanawia się, jak po…