Każdy, kto mnie odwiedza, nie może się nadziwić, że moje rośliny doniczkowe zawsze tak pięknie kwitną. Koleżanki twierdzą, że mam rękę do kwiatów. Może i mam, lecz uważam, że aby rośliny dobrze rosły, trzeba poświęcić im trochę uwagi.

SEKRETY PIELĘGNACJI

Pielęgnacja roślin nie jest tajemną wiedzą. Wystarczy mieć o nich ogólne pojęcie i używać rozumu.

Pierwiosnek
Pierwiosnek

Przede wszystkim ważne jest podłoże. Zawsze czytam, który gatunek ma jakie preferencje. Nikt z nas nie jest chodzącą encyklopedią. Od tego są książki i Internet. Większość roślin lubi uniwersalną ziemię, ale są oczywiście odstępstwa od tej zasady.

Kolejne dwie ważne sprawy to nawożenie i podlewanie. Ludzie, aby żyć, muszą jeść i pić. Tak samo kwiaty. Jedne są bardziej żarłoczne, inne mniej. Jedne lubią więcej wody, a inne nie. Ważne jest więc, by znać upodobania poszczególnych roślin, a one na pewno nam się odwdzięczą.

PORTRETY DOSKONAŁE NA PARAPET

STEFANOTIS

POKRÓJ

Pnącze z długimi pędami. Ma błyszczące, ciemnozielone, skórzaste liście oraz białe, pięknie pachnące kwiaty.

STANOWISKO

Jasne i często wietrzone, nie narażone na bezpośrednie działanie promieni słonecznych w godzinach południowych.

PIELĘGNACJA

Ziemia nie powinna nigdy wysychać. Latem roślinę podlewamy obficie, w zimie ostrożnie, aby podłoże było tylko lekko wilgotne. Używamy odstałej wody letniej lub deszczówki. Liście zraszamy 2-3 razy w tygodniu. Zbyt suche warunki sprzyjają rozwojowi przędziorków. Roślinę, która zrzuciła liście, należy przesadzić do nowej ziemi i mocno przyciąć. Latem stosujemy nawożenie raz w tygodniu.

RADA

Stefanotisa rozmnażamy z sadzonek z jedną parą liści od wiosny do lata. Umieszczamy je w wilgotnej mieszance ziemi i piasku.

GLOKSYNIA

POKRÓJ

Niski, z dużymi pojedynczymi kwiatami. Liście aksamitne, owłosione. Kwiaty duże czerwone, białe, różowe lub fioletowe. Jednokolorowe lub dwubarwne. Kwitnie od marca do sierpnia.

STANOWISKO

Ciepłe, półcieniste, bez ekspozycji w pełnym słońcu.

PIELĘGNACJA

Podczas kwitnienia podlewać umiarkowanie letnią wodą deszczową lub odstaną z kranu. Po kwitnieniu ograniczyć ilość wody, aż zwiędną liście. Bulwy zimować w ziemi w chłodnym, ciemnym i suchym miejscu. Od lutego sadzimy je do nowego podłoża i wznawiamy stopniowo podlewanie. W okresie kwitnienia zasilamy co tydzień.

RADA

Gloksynie najlepiej nawadniać przez podstawkę. Wodę, która pozostanie po podlewaniu, należy wylać z niej po ok. 2 godzinach.

ZROSLICHA

POKRÓJ

W początkowej fazie wzrostu wyprostowany, później pędy zwieszają się. Liście zielone albo ze srebrzystymi lub białymi plamami, strzałkowate, całobrzegie. Starsze rośliny wypuszczają zielone kolby kwiatowe.

STANOWISKO

Rośliny o zielonych liściach potrzebują miejsca jasnego lub półcienistego. Przez cały rok temperatura otoczenia powinna wynosić ok. 18-20°C. Zroślicha lubi wilgotne powietrze.

PIELĘGNACJA

Ziemia powinna być stale lekko wilgotna. Nadmiar wody powoduje gnicie korzeni. Suche powietrze sprzyja rozwojowi tarczników. Zapobiegawczo zraszamy liście 2-3 razy w tygodniu.

RADA

Zroślicha jest efektownym, witalnym pnączem. Bardzo dobrze rośnie na podporach oraz w amplach w formie rośliny swobodnie zwieszającej ładnie ulistnione pędy.

JAKOBINIA

POKRÓJ

Ta tropikalna piękność ma gęsty pokrój i rozwija mnóstwo kwiatów. Duża Jacobinia carnea kwitnie od czerwca do grudnia, wytwarzając gęste różowoczerwone podłużne kępki kwiatów. Mała Jacobinia paucifiora kwitnie od grudnia do marca, rozwijając rurkowate czerwono-zółte kwiaty.

STANOWISKO

Jasne, ciepłe, z wilgotnym powietrzem. Nie lubi bezpośredniego nasłonecznienia. Drobna jakobinia dobrze się czuje w lecie na balkonie.

PIELĘGNACJA

Należy utrzymywać ziemię stale lekko wilgotną. Latem konieczne jest zasilanie preparatem do roślin ozdobnych.

RADA

Mocne przycięcie pędów po kwitnieniu sprzyja gęstemu krzewieniu się i bujnemu kwitnieniu rośliny. Należy pamiętać, że bryła korzeniowa jakobinii nie powinna nigdy mocno obeschnąć.

Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Inne
Komentarze są zamknięte

Check Also

Zalety wypożyczania sprzętu budowlanego w porównaniu do zakupu: oszczędność kosztów i elastyczność.

W dzisiejszym dynamicznie rozwijającym się sektorze budowlanym, przedsiębiorstwa i indywid…