Każdy, kto mnie odwiedza, nie może się nadziwić, że moje rośliny doniczkowe zawsze tak pięknie kwitną. Koleżanki twierdzą, że mam rękę do kwiatów. Może i mam, lecz uważam, że aby rośliny dobrze rosły, trzeba poświęcić im trochę uwagi.

SEKRETY PIELĘGNACJI

Pielęgnacja roślin nie jest tajemną wiedzą. Wystarczy mieć o nich ogólne pojęcie i używać rozumu.

Pierwiosnek
Pierwiosnek

Przede wszystkim ważne jest podłoże. Zawsze czytam, który gatunek ma jakie preferencje. Nikt z nas nie jest chodzącą encyklopedią. Od tego są książki i Internet. Większość roślin lubi uniwersalną ziemię, ale są oczywiście odstępstwa od tej zasady.

Kolejne dwie ważne sprawy to nawożenie i podlewanie. Ludzie, aby żyć, muszą jeść i pić. Tak samo kwiaty. Jedne są bardziej żarłoczne, inne mniej. Jedne lubią więcej wody, a inne nie. Ważne jest więc, by znać upodobania poszczególnych roślin, a one na pewno nam się odwdzięczą.

PORTRETY DOSKONAŁE NA PARAPET

STEFANOTIS

POKRÓJ

Pnącze z długimi pędami. Ma błyszczące, ciemnozielone, skórzaste liście oraz białe, pięknie pachnące kwiaty.

STANOWISKO

Jasne i często wietrzone, nie narażone na bezpośrednie działanie promieni słonecznych w godzinach południowych.

PIELĘGNACJA

Ziemia nie powinna nigdy wysychać. Latem roślinę podlewamy obficie, w zimie ostrożnie, aby podłoże było tylko lekko wilgotne. Używamy odstałej wody letniej lub deszczówki. Liście zraszamy 2-3 razy w tygodniu. Zbyt suche warunki sprzyjają rozwojowi przędziorków. Roślinę, która zrzuciła liście, należy przesadzić do nowej ziemi i mocno przyciąć. Latem stosujemy nawożenie raz w tygodniu.

RADA

Stefanotisa rozmnażamy z sadzonek z jedną parą liści od wiosny do lata. Umieszczamy je w wilgotnej mieszance ziemi i piasku.

GLOKSYNIA

POKRÓJ

Niski, z dużymi pojedynczymi kwiatami. Liście aksamitne, owłosione. Kwiaty duże czerwone, białe, różowe lub fioletowe. Jednokolorowe lub dwubarwne. Kwitnie od marca do sierpnia.

STANOWISKO

Ciepłe, półcieniste, bez ekspozycji w pełnym słońcu.

PIELĘGNACJA

Podczas kwitnienia podlewać umiarkowanie letnią wodą deszczową lub odstaną z kranu. Po kwitnieniu ograniczyć ilość wody, aż zwiędną liście. Bulwy zimować w ziemi w chłodnym, ciemnym i suchym miejscu. Od lutego sadzimy je do nowego podłoża i wznawiamy stopniowo podlewanie. W okresie kwitnienia zasilamy co tydzień.

RADA

Gloksynie najlepiej nawadniać przez podstawkę. Wodę, która pozostanie po podlewaniu, należy wylać z niej po ok. 2 godzinach.

ZROSLICHA

POKRÓJ

W początkowej fazie wzrostu wyprostowany, później pędy zwieszają się. Liście zielone albo ze srebrzystymi lub białymi plamami, strzałkowate, całobrzegie. Starsze rośliny wypuszczają zielone kolby kwiatowe.

STANOWISKO

Rośliny o zielonych liściach potrzebują miejsca jasnego lub półcienistego. Przez cały rok temperatura otoczenia powinna wynosić ok. 18-20°C. Zroślicha lubi wilgotne powietrze.

PIELĘGNACJA

Ziemia powinna być stale lekko wilgotna. Nadmiar wody powoduje gnicie korzeni. Suche powietrze sprzyja rozwojowi tarczników. Zapobiegawczo zraszamy liście 2-3 razy w tygodniu.

RADA

Zroślicha jest efektownym, witalnym pnączem. Bardzo dobrze rośnie na podporach oraz w amplach w formie rośliny swobodnie zwieszającej ładnie ulistnione pędy.

JAKOBINIA

POKRÓJ

Ta tropikalna piękność ma gęsty pokrój i rozwija mnóstwo kwiatów. Duża Jacobinia carnea kwitnie od czerwca do grudnia, wytwarzając gęste różowoczerwone podłużne kępki kwiatów. Mała Jacobinia paucifiora kwitnie od grudnia do marca, rozwijając rurkowate czerwono-zółte kwiaty.

STANOWISKO

Jasne, ciepłe, z wilgotnym powietrzem. Nie lubi bezpośredniego nasłonecznienia. Drobna jakobinia dobrze się czuje w lecie na balkonie.

PIELĘGNACJA

Należy utrzymywać ziemię stale lekko wilgotną. Latem konieczne jest zasilanie preparatem do roślin ozdobnych.

RADA

Mocne przycięcie pędów po kwitnieniu sprzyja gęstemu krzewieniu się i bujnemu kwitnieniu rośliny. Należy pamiętać, że bryła korzeniowa jakobinii nie powinna nigdy mocno obeschnąć.

Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Inne
Komentarze są zamknięte

Check Also

Taxi w kulturze popularnej: od ikonicznych żółtych taksówek w Nowym Jorku do taxi w filmach i literaturze

Taxi, od dawna nieodłączny element miejskiego krajobrazu, zyskało swoje miejsce również w …