Monitorom do obróbki grafiki stawia się inne wymagania niż tym standardowym. Szczególnie ważne są tu prawidłowe odwzorowanie barw, możliwość kalibracji i podświetlenie.

Eizo ColorEdge CG248-4K

Cena ok. 10 360 ZŁ

Eizo wyposażyło swój model ColorEdge w panel UHD, który okazuje się rewelacyjny pod każdym względem. Na przykład pokrycie przestrzeni barw Adobe-RGB jest na świetnym poziomie 98.4 proc., podczas gdy pokrycie przestrzeni sRGB wynosi 99,9 proc. Ponadprzeciętna jasność wynosząca 323 cd/m2, podobnie jak kontrast szachownicy rzędu 178:1 oraz kąty widzenia tego 24-calowego monitora IPS nie zostawiają wiele do życzenia.

Grafików ucieszą takie cechy jak dołączona osłona przed światłem zewnętrznym i urządzenie do kalibracji. Najwyższej klasy wyposażenie i ergonomia dopełniają pozytywnego obrazu urządzenia. Minusem jest wysokie zużycie energii (ponad 60 watów).

Ocena: bardzo dobra

+

świetny panel UHO z rewelacyjnymi wynikami pomiarów, bogate wyposażenie i bardzo dobra ergonomia

bardzo drogi, relatywnie niewielka przekątna ekranu, wysokie  zużycie energii

ASUS PA249Q

Cena OK. 2070 ZŁ

Zaledwie 20 proc. ceny zwycięzcy naszego zestawienia życzy sobie Asus za swój 24-calowy model. Niemniej jednak solidne argumenty przemawiają za tym, by przyznać mu naszą ocenę ECONO. Jednym z nich jest matryca IPS o proporcjach 16:10 i rozdzielczości 1920*1080 pikseli. Jeśli chodzi o pomiary, PA249Q wypada bardzo dobrze: podobnie jak zwycięzca pokrywa on 98,4 proc. przestrzeni Adobe-RGB. Jasność rzędu 262 cd/m2 jest jednak znacznie niższa. Kąty widzenia są przyjemnie szerokie.

Ubogie wyposażenie można wybaczyć z uwagi na niską cenę. ale wysokiego zużycia energii – już nie. Panel ma regulowaną wysokość i można go ustawić w pionie (pivot).

Ocena: dobra

+

bardzo dobry wyświetlacz w niskiej cenie, dobra ergonomia * dzięki funkcji pivot

bardzo wysokie zużycie energii, ubogie wyposażenie, przeciętny kontrast szachownicy

Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Technologia
Komentarze są zamknięte

Check Also

Zalety wypożyczania sprzętu budowlanego w porównaniu do zakupu: oszczędność kosztów i elastyczność.

W dzisiejszym dynamicznie rozwijającym się sektorze budowlanym, przedsiębiorstwa i indywid…