Kiedy decydujemy się na zakup osuszacza, pierwszą decyzją jest wybór typu urządzenia – może on być ziębniczy lub adsorbcyjny. To jednak nie wszystko. Poszczególne modele różnią się od siebie wieloma cechami, które są istotne w punktu widzenia celu ich zastosowania. Przyjrzyjmy się, jakie parametry warto brać pod uwagę przy zakupie.

Wydajność

To najbardziej podstawowa cecha osuszacza, często stanowiąca główne kryterium wyboru. Określa się ją w litrach na dobę (lub godzinę). Musimy jednak pamiętać, że parametry podane przez producenta sa wartościami maksymalnymi. W przypadku osuszaczy kondensacyjnych, podana wartość będzie spełniona przy temperaturze 300C oraz wilgotności 80%RH. Urządzenia adsorpcyjne są pod tym względem dużo bardziej elastyczne.

Jeżeli zależy nam na regulacji wilgotności w mieszkaniu, powinniśmy zdecydować się na wydajność 5-do 10 l/24h (dla małej kawalerki) lub ok. 20l/24h (dla trzypokojowego mieszkania 50-60m2. Znacznie lepszy efekt przynosi także zakup dwóch słabszych urządzeń i rozmieszenie ich równomiernie niż zakup drogiego i mocnego sprzętu, ale znajdującego się w jednym puncie.

Jeżeli chcemy osuszać pomieszczenie zimne, wyposażmy się w urządzenie adsorpcyjne, które utrzymuje stałą wydajność mimo niskiej temperatury. Z kolei przy zalaniach, nie wskazuje się górnej granicy wydolności. Im mocniejszy sprzęt uruchomimy, w tym większym stopniu ograniczymy pojawienie się grzybów i pleśni.

Przepływ powietrza

Dla niewielkich pomieszczeń, do 50m2 wartość ta nie ma dużego znaczenia. Jest jednak istotna, gdy chcemy osuszyć duże mieszkanie o skomplikowanym układzie, np. 60m2 z kilkoma pokojami. Wtedy wysoka wartość min. 400m3/h przepływu pozwoli skierować ciepłe powietrze z osuszacza do odległych zakątków mieszkania. Wysoki przepływ przydaje się także, kiedy ratujemy mieszkanie po zalaniu i chcemy, aby ściany zostały osuszone jak najszybciej.

Zakres warunków pracy

Rodzaj osuszacza powinniśmy dobrać do warunków, w jakich będzie on pracował. Zachowamy wtedy dobry stosunek wydajności do kosztów eksploatacji.

Osuszacza kondensacyjne (ziębnicze) wykazują najwyższa wydajność powyżej 50%RH oraz w zakresie temperatur 20-300C. Przy niższych wartościach, jego efektywność drastycznie spada. Z kolei osuszacz powietrza adsorpcyjny lepiej sprawdza się w pomieszczeniach, gdzie panuje niższa temperatura. Działa także znacznie bardziej stabilnie bez względu na warunki otoczenia.

Pamiętajmy, aby zawsze dobrać osuszacz do celu, w jakim będziemy go wykorzystywali. Dzięki temu nie tylko szybciej i łatwiej uregulujemy wilgotność w docelowym miejscu, ale także wydamy na to mniej pieniędzy.

Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Technologia
Komentarze są zamknięte

Check Also

Trendy w wypożyczaniu elektronarzędzi: co jest na topie?

W dzisiejszym dynamicznym świecie, w którym branża budowlana i remontowa stale ewoluuje, r…