Kiedy decydujemy się na zakup osuszacza, pierwszą decyzją jest wybór typu urządzenia – może on być ziębniczy lub adsorbcyjny. To jednak nie wszystko. Poszczególne modele różnią się od siebie wieloma cechami, które są istotne w punktu widzenia celu ich zastosowania. Przyjrzyjmy się, jakie parametry warto brać pod uwagę przy zakupie.

Wydajność

To najbardziej podstawowa cecha osuszacza, często stanowiąca główne kryterium wyboru. Określa się ją w litrach na dobę (lub godzinę). Musimy jednak pamiętać, że parametry podane przez producenta sa wartościami maksymalnymi. W przypadku osuszaczy kondensacyjnych, podana wartość będzie spełniona przy temperaturze 300C oraz wilgotności 80%RH. Urządzenia adsorpcyjne są pod tym względem dużo bardziej elastyczne.

Jeżeli zależy nam na regulacji wilgotności w mieszkaniu, powinniśmy zdecydować się na wydajność 5-do 10 l/24h (dla małej kawalerki) lub ok. 20l/24h (dla trzypokojowego mieszkania 50-60m2. Znacznie lepszy efekt przynosi także zakup dwóch słabszych urządzeń i rozmieszenie ich równomiernie niż zakup drogiego i mocnego sprzętu, ale znajdującego się w jednym puncie.

Jeżeli chcemy osuszać pomieszczenie zimne, wyposażmy się w urządzenie adsorpcyjne, które utrzymuje stałą wydajność mimo niskiej temperatury. Z kolei przy zalaniach, nie wskazuje się górnej granicy wydolności. Im mocniejszy sprzęt uruchomimy, w tym większym stopniu ograniczymy pojawienie się grzybów i pleśni.

Przepływ powietrza

Dla niewielkich pomieszczeń, do 50m2 wartość ta nie ma dużego znaczenia. Jest jednak istotna, gdy chcemy osuszyć duże mieszkanie o skomplikowanym układzie, np. 60m2 z kilkoma pokojami. Wtedy wysoka wartość min. 400m3/h przepływu pozwoli skierować ciepłe powietrze z osuszacza do odległych zakątków mieszkania. Wysoki przepływ przydaje się także, kiedy ratujemy mieszkanie po zalaniu i chcemy, aby ściany zostały osuszone jak najszybciej.

Zakres warunków pracy

Rodzaj osuszacza powinniśmy dobrać do warunków, w jakich będzie on pracował. Zachowamy wtedy dobry stosunek wydajności do kosztów eksploatacji.

Osuszacza kondensacyjne (ziębnicze) wykazują najwyższa wydajność powyżej 50%RH oraz w zakresie temperatur 20-300C. Przy niższych wartościach, jego efektywność drastycznie spada. Z kolei osuszacz powietrza adsorpcyjny lepiej sprawdza się w pomieszczeniach, gdzie panuje niższa temperatura. Działa także znacznie bardziej stabilnie bez względu na warunki otoczenia.

Pamiętajmy, aby zawsze dobrać osuszacz do celu, w jakim będziemy go wykorzystywali. Dzięki temu nie tylko szybciej i łatwiej uregulujemy wilgotność w docelowym miejscu, ale także wydamy na to mniej pieniędzy.

Załaduj więcej podobnych artykułów
  • Jak zostać projektantem wnętrz?

    Praca projektanta wnętrz bywa wymagająca, a ułatwieniem jest zdobycie wiedzy praktycznej i…
  • Poczta Kwiatowa

    Kiedy Poczta Kwiatowa może być pomocna? W wielu sytuacjach nawet nie zdajemy sobie sprawy …
  • Ile kosztuje pomoc drogowa?

    Jaki jest koszt wezwania pomocy drogowej? To zależy od tego, jakiej pomocy potrzebujesz, k…
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Technologia
Komentarze są zamknięte

Check Also

Jak zostać projektantem wnętrz?

Praca projektanta wnętrz bywa wymagająca, a ułatwieniem jest zdobycie wiedzy praktycznej i…