Keylogger jest programem, którego podstawowym zadaniem jest zapisywanie wszystkich klawiszy, które naciska użytkownik komputera. Dziennik naciśniętych przycisków może być zapisywany na lokalnym urządzeniu do późniejszego wglądu, albo też wysyłany na inny komputer bądź do chmury. Keyloggery są obecnie chętnie wykorzystywane przez firmy, które chcą mieć kontrolę nad bezpieczeństwem maszyn swoich pracowników. Tytułowe programy dają też szerokie możliwości kontroli tego co robi osoba zatrudniona.

Obecnie Keylogger daje znacznie szersze możliwości, niż tylko i wyłącznie podgląd wciskanych klawiszy. Może także dawać sposobność poglądu tego co dzieje się na ekranie, poprzez wykonywanie i przesyłanie do chmury zrzutów ekranu. Pozwoli też na podgląd uruchamianych aplikacji, danych wysyłanych do drukarki, adresów stron internetowych wpisywanych do paska adresowego przeglądarek. Możliwy jest również monitoring schowka, czyli wszelkich danych kopiowanych przez osobę użytkującą dane komputer.

Keylogger jest aplikacją działającą dyskretnie i jednocześnie niewpływającą w żaden sposób na działanie systemu operacyjnego. Pracownik nie będzie nawet w stanie zauważyć, że jego działalność jest stale monitorowana. Jest to bardzo ważne w firmach, które cenią sobie bezpieczeństwo i chcą budować wysoki poziom zaufania do osób zatrudnionych. Aplikację można skonfigurować w taki sposób, by samodzielnie wysyłała alerty, np. w razie uruchomienia niedozwolonych programów.

Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Technologia
Komentarze są zamknięte

Check Also

Taxi w kulturze popularnej: od ikonicznych żółtych taksówek w Nowym Jorku do taxi w filmach i literaturze

Taxi, od dawna nieodłączny element miejskiego krajobrazu, zyskało swoje miejsce również w …