Dobór odpowiednich kwiatów sprawi, że w domu lub biurze nabierze unikalnego charakteru. Jeśli sięgniemy po sprawdzone gatunki, nie będą one wymagały od nas zbyt wielu zabiegów pielęgnacyjnych.

Nowoczesną przestrzeń cechuje przede wszystkim prostota i stonowana kolorystyka. Najczęściej dominuje tu czerń i biel oraz odcienie szarości. Tego typu monochromatyczne wnętrza dają ogromne możliwości aranżacji. Wykorzystując wszelkiego rodzaju kolorowe dodatki, możemy ocieplić pomieszczenie i nadać mu przytulnego charakteru lub wręcz przeciwnie – utrzymać minimalistyczny chłód. W tej pierwszej roli doskonale sprawdzą się rośliny doniczkowe, które wzbogacają powietrze w tlen oraz oczyszczają je ze szkodliwych substancji, a dodatkowo będą przykuwać uwagę i pełnić funkcję dekoracyjną.

KRYTERIA WYBORU

Palma Areka
Palma Areka

Dobierając rośliny do nowoczesnego wnętrza, warto zwrócić uwagę na ich pokrój. Najlepiej będą prezentować się tu gatunki o wyrazistej formie, które dobrze wyglądają pojedynczo. Bardzo ważny jest również pojemnik. Można pokusić się o zakup dużej eleganckiej donicy, stojącej na ziemi. Roślina wyeksponowana w taki sposób stworzy w salonie charakterystyczny akcent.

Do tego typu aranżacji warto polecić gatunki osiągające większe rozmiary, takie jak skrzydłokwiat, zamiokulkas zamiolistny, sansewieria, kencja, sagowiec czy orchidea.

Skrzydłokwiat Spathiphyllum to niezastąpiona roślina doniczkowa, która sprawdzi się w większości mieszkań. Ponieważ pochodzi z lasów tropikalnych, gdzie rośnie w cieniu drzew, nie wymaga dużej ilości światła. Najlepiej postawić go w lekko zacienionym zakątku salonu. Choć skrzydłokwiat nie należy do bardzo wymagających gatunków, warto pamiętać, że lubi stale wilgotne podłoże. W lecie trzeba podlewać go nawet codziennie, w zimie wystarczy raz na tydzień. Najlepiej czuje się w glebie żyznej z domieszką torfu i piasku. Pamiętajmy również,
że skrzydłokwiat uwielbia zraszanie, szczególnie w okresie letnim.

Zamiokulkas zamiolistny Zamioculcas zamiifolia to kolejna roślina o eleganckim pokroju i niedużych wymaganiach. Podobnie jak skrzydłokwiat nie toleruje bezpośrednich promieni słonecznych, gdyż parzą one jego mięsiste liście. Zamiokulkasa najlepiej ustawić w głębi pokoju. O jego podlewaniu możemy prawie zapomnieć. Roślina nie lubi nadmiaru wody, niekiedy po przelaniu jest już nie do odratowania. Zamiokulkasa najlepiej nawodnić dopiero, gdy podłoże w donicy będzie zupełnie suche. Pamiętajmy, aby po podlaniu usunąć wodę z podstawki. Zamiokulkas najlepiej rośnie w temperaturze 20-25°C. W okresie zimowym warto go jednak trochę prze-chłodzić. Wpłynie to korzystnie na jego wzrost w przyszłym sezonie wegetacyjnym.

Sansewieria Sansevieria, czyli wężownica walcowata, to typowa roślina na stanowiska słoneczne. Z pewnością sprawdzi się w miejscach, gdzie inne gatunki nie rosną najlepiej. Sansewieria toleruje wysoką temperaturę, suche powietrze, a nawet brak wilgoci w podłożu. Swoją dużą wytrzymałość zawdzięcza zdolności gromadzenia wody w liściach. Z tego też powodu nazywana jest rośliną z żelaza. Walcowate, mięsiste liście sansewerii skupione w rozetę mogą osiągać ponad 1 m długości. Często możemy również spotkać formę, w której liście splecione są w strzelisty, gruby warkocz. W sezonie warto pamiętać o jej nawożeniu preparatem do roślin o zielonych liściach.

Kencja Howea – bardzo łatwa w uprawie palma, która w warunkach domowych może osiągać ponad 2 metry wysokości. Roślina pochodzi ze strefy subtropikalnej i w warunkach naturalnych rośnie w cieniu wyższych palm. Z tego też względu najlepiej będzie się czuła w miejscu oddalonym od okna. Kencję przesadzamy bardzo rzadko dopiero, gdy korzenie przerosną donicę. Pamiętajmy, że wszystkie palmy lubią lekko kwaśną glebę, dlatego najlepiej przesadzać ją w gotowe podłoże do tego typu roślin. Ziemię warto dodatkowo wymieszać z niedużą ilością keramzytu, który zapewni lepszą przepuszczalność podłoża. Jest to bardzo istotne, ponieważ kencja nie toleruje zbyt mokrej gleby ani wody stojącej w korzeniach. Po podlaniu koniecznie musimy usunąć nadmiar z podstawki. Zimą roślinę podlewamy bardzo oszczędnie. Zbyt wilgotne podłoże sprzyja rozwojowi chorób w podłożu, które mogą prowadzić do brązowienia oraz zamierania liści.

Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Inne
Komentarze są zamknięte

Check Also

Zalety wypożyczania sprzętu budowlanego w porównaniu do zakupu: oszczędność kosztów i elastyczność.

W dzisiejszym dynamicznie rozwijającym się sektorze budowlanym, przedsiębiorstwa i indywid…