Wielu rodziców zadaje sobie pytanie: „czy odzież patriotyczna nie jest przesadą w odniesieniu do najmłodszych”. Nie da się ukryć, iż kwestia ta jest sporna. Odzież patriotyczna – chociaż niezwykle elegancka, a dodatkowo również praktyczna i wygodna, nie przystoi każdemu. Jeśli chodzi o naszych najmłodszych członków społeczeństwa, mając na uwadze obecny system nauczania, noszenie odzieży patriotycznej może być „źle widziane” przez nauczycieli i wychowawców. Ubrania z motywem patriotycznym np. z orłem na piersi, znakiem Polski Walczącej na ramieniu czy nawet z wyjątkowo pogardzanym krzyżem celtyckim na plecach mogą być powodem obniżenia zachowania – zwłaszcza w klasach nauczania początkowego. Chociaż szkoła nie powinna ingerować w ubiór uczniów, a przynajmniej ubiór, który swoim designem nie odbiega od z góry przyjętych norm, z niewiadomych przyczyn motywy patriotyczne są powszechnie źle odbierane. Oczywiście, nic nie stoi na przeszkodzie, aby nasze dzieci nosiły odzież patriotyczną poza godzinami lekcyjnymi – tj. na przykład na ważnych państwowych uroczystościach czy obchodach świąt narodowych.

Odzież patriotyczna
Odzież patriotyczna
Odzież patriotyczna
Odzież patriotyczna

Tym samym dochodzimy do ważnej kwestii – czy dzieci mogą brać udział w obchodach świąt narodowych np. w marszu z okazji Dnia Niepodległości (11 listopada). Wszystko zależy od samych rodziców. Warto zauważyć, że marsze – nie tylko 11 listopada, ale również Marsz Żołnierzy Wyklętych – zrzeszają nie tylko młodzież czy osoby w wieku produktywnym, ale również seniorów, a także rodziny z dziećmi (nawet tymi w wózku). W takim przypadku odzież patriotyczna jest jak najbardziej wskazana, a nawet zalecana.

Sam design odzieży patriotycznej pozbawiony jest symboli czy znaków powszechnie uważanych za obraźliwe. Wydźwięk tego typu ubrań wyraźnie wskazuje na duży patriotyzm i wyznawanie pewnych wartości, a także przywiązanie do tradycji. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby odzież patriotyczna była noszona również przez najmłodszych członków naszego społeczeństwa – przez dzieci.

Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Styl Życia
Komentarze są zamknięte

Check Also

Taxi w kulturze popularnej: od ikonicznych żółtych taksówek w Nowym Jorku do taxi w filmach i literaturze

Taxi, od dawna nieodłączny element miejskiego krajobrazu, zyskało swoje miejsce również w …