Dziś patriotyzm wygląda inaczej, niż jeszcze sto czy nawet pięćdziesiąt lat temu. XXI wiek wymaga od młodych patriotów czegoś więcej, niż słownych deklaracji o miłości do ojczyzny. Mówiąc krótko nowoczesny patriotyzm idzie w parze z odzieżą patriotyczną – i, trzeba przyznać, że całkiem zgrana z nich para. Ale co jest przyczyną tak wielkiego fenomenu? Skąd się wzięło tak wielu ludzi w koszulkach z patriotycznymi nadrukami?

„Noś na sobie to, co nosisz w sobie”

sport i motywacja
sport i motywacja

Nie da się zaprzeczyć, że strój nas definiuje. Wiele mówią o nas ulubione kolory, rodzaj butów, które nosimy, ale nasz ubiór może także nieść za sobą pewien przekaz. Fani zespołów muzycznych chętnie narzucają na siebie koszulki z logo ulubionego zespołu, a zapaleni młodzi patrioci odzież patriotyczną. W ten sposób pokazują to, z czym się utożsamiają, obnoszą się ze swoją dumą z historii kraju i narodu. W tym miejscu nasuwa się pytanie, czy to patrioci wpłynęli na ten swoisty bum odzieży patriotycznej, czy odzież patriotyczna wpłynęła na zwiększenie się ilości patriotów. Prawdopodobnie jedno i drugie zdanie jest prawdziwe. Ktoś z miłości do ojczyzny zapoczątkował produkcję takich ubrań, a potem inni, widząc postacie czy symbole na tychże ubraniach, zaczął interesować się tym, co przedstawiają. Tak narodził się mechanizm, który rozpędza się coraz szybciej i nie ma takiego miejsca w Polsce, w którym nie spotkalibyśmy na ulicy osób w patriotycznej odzieży.

Przykład idzie z góry

Nie tak dawno kontrowersję wywołał sam prezydent, który podczas podróży do Chin miał na sobie koszulkę polo firmy znanej z produkcji odzieży patriotycznej. Także członkowie i inne publiczne osoby powiązane z polityką często pokazują się ubrani w odzież wskazującą na przywiązanie do ojczyzny. A ludzie, zwłaszcza młodzi, pragną podążać za swoim autorytetem i chcą się do niego upodobnić.

Dla każdego coś odpowiedniego

Jeszcze parę lat temu wybór odzieży patriotycznej ograniczał się do kibicowskich, często nieco tandetnych ubrań, z których krzyczały narodowe barwy. Dziś coraz więcej jest firm dbających o to, by ich produkty były schludne, estetyczne i naprawdę dobrze wykonane. Nie zawsze na koszulkach widnieć musi duży nadruk z twarzą narodowego bohatera – czasem jest to jedynie nieduża flaga czy znak Polski Walczącej na kieszonce. W ofertach są także proponowane inne, drobniejsze gadżety, jak przypinki, paski czy naszywki. Wobec tego każdy, niezależnie od stylu i wieku jest dziś w stanie znaleźć coś odpowiedniego dla siebie w kwestii odzieży patriotycznej.

Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Styl Życia
Komentarze są zamknięte

Check Also

Ekologiczne aspekty last minute: Jak podróżować spontanicznie i zrównoważenie

W dobie rosnącej świadomości ekologicznej, coraz więcej podróżników zastanawia się, jak po…