Dziś patriotyzm wygląda inaczej, niż jeszcze sto czy nawet pięćdziesiąt lat temu. XXI wiek wymaga od młodych patriotów czegoś więcej, niż słownych deklaracji o miłości do ojczyzny. Mówiąc krótko nowoczesny patriotyzm idzie w parze z odzieżą patriotyczną – i, trzeba przyznać, że całkiem zgrana z nich para. Ale co jest przyczyną tak wielkiego fenomenu? Skąd się wzięło tak wielu ludzi w koszulkach z patriotycznymi nadrukami?

„Noś na sobie to, co nosisz w sobie”

sport i motywacja
sport i motywacja

Nie da się zaprzeczyć, że strój nas definiuje. Wiele mówią o nas ulubione kolory, rodzaj butów, które nosimy, ale nasz ubiór może także nieść za sobą pewien przekaz. Fani zespołów muzycznych chętnie narzucają na siebie koszulki z logo ulubionego zespołu, a zapaleni młodzi patrioci odzież patriotyczną. W ten sposób pokazują to, z czym się utożsamiają, obnoszą się ze swoją dumą z historii kraju i narodu. W tym miejscu nasuwa się pytanie, czy to patrioci wpłynęli na ten swoisty bum odzieży patriotycznej, czy odzież patriotyczna wpłynęła na zwiększenie się ilości patriotów. Prawdopodobnie jedno i drugie zdanie jest prawdziwe. Ktoś z miłości do ojczyzny zapoczątkował produkcję takich ubrań, a potem inni, widząc postacie czy symbole na tychże ubraniach, zaczął interesować się tym, co przedstawiają. Tak narodził się mechanizm, który rozpędza się coraz szybciej i nie ma takiego miejsca w Polsce, w którym nie spotkalibyśmy na ulicy osób w patriotycznej odzieży.

Przykład idzie z góry

Nie tak dawno kontrowersję wywołał sam prezydent, który podczas podróży do Chin miał na sobie koszulkę polo firmy znanej z produkcji odzieży patriotycznej. Także członkowie i inne publiczne osoby powiązane z polityką często pokazują się ubrani w odzież wskazującą na przywiązanie do ojczyzny. A ludzie, zwłaszcza młodzi, pragną podążać za swoim autorytetem i chcą się do niego upodobnić.

Dla każdego coś odpowiedniego

Jeszcze parę lat temu wybór odzieży patriotycznej ograniczał się do kibicowskich, często nieco tandetnych ubrań, z których krzyczały narodowe barwy. Dziś coraz więcej jest firm dbających o to, by ich produkty były schludne, estetyczne i naprawdę dobrze wykonane. Nie zawsze na koszulkach widnieć musi duży nadruk z twarzą narodowego bohatera – czasem jest to jedynie nieduża flaga czy znak Polski Walczącej na kieszonce. W ofertach są także proponowane inne, drobniejsze gadżety, jak przypinki, paski czy naszywki. Wobec tego każdy, niezależnie od stylu i wieku jest dziś w stanie znaleźć coś odpowiedniego dla siebie w kwestii odzieży patriotycznej.

Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Styl Życia
Komentarze są zamknięte

Check Also

Jak zostać tłumaczem bez ukończenia studiów?

Studia są wymagające oraz wyczerpujące. Nie każdy chce się na nie wybrać. Czy jeśli naszym…