Pracowniczy Plan Kapitałowy (PPK) to specjalnie zapoczątkowany system oszczędzania, w formacie długoterminowym. Osoby zainteresowane taką formą oszczędzania mogą przystąpić do programu dobrowolnie, w dowolnym dla siebie momencie. Tym samym podnosi się własne bezpieczeństwo finansowe. Wpłaty dokonywane na PPK pochodzą bezpośrednio od pracodawców, pracowników, ale też z budżetu państwa. Pracownicy przypisywani są do programu automatycznie, jednak w dogodnej chwili mogą się z niego wypisać.

PPK a składki

Wpłata podstawowa w ramach PPK wynosi 2 procent ogólnego wynagrodzenia pracownika, będącego podstawą składek na ubezpieczenia:

 • emerytalne,
 • rentowe.

2 procent pobierane będzie bezpośrednio od pracowników, natomiast 1,5 procent z tego samego tytułu od pracodawców. Ciekawostką jest fakt, iż wpłaty mogą być niższe, jeśli pracownik w skali roku zarobi mniej niż 120 procent minimalnego wynagrodzenia (lub tyle samo). Wtedy też składka będzie nie mniejsza niż 0,5 procent, ale niższa od 2 procent.

PPK – kary oraz wypłata środków

Pracodawcy, którzy nie dostosują się do obowiązujących przepisów PPK będą ponosić kary, głównie finansowe. Mowa m.in. o grzywnach w wysokości od 1000 do nawet 1 miliona złotych. Pieniądze, które zgromadzi się na swoim koncie PPK będzie można wypłacić dopiero po 60. roku życia, wcześniej nie będzie to możliwe. Taki sam przedział wiekowy obowiązuje zarówno kobiety, jak i mężczyzn. Środki będą jednak w stu procentach prywatną własnością każdego aktywnego uczestnika programu.

Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
 • Profesjonalna praca księgowego

  Księgowy wykonuje bardzo profesjonalną pracę. Wie, jak działać na rzecz firm oraz osób fiz…
 • Turystyczne ubezpieczenie grupowe

  Wybierając się na wakacje z rodziną lub na zorganizowany wyjazd grupowy, z pewnością warto…
 • Co to znaczy tłumacz przysięgły?

  Początki kariery tłumacza przysięgłego Tłumacz przysięgły jest jedną z osób zaufania publi…
Załaduj więcej Finanse
Komentarze są zamknięte

Check Also

Dlaczego warto stosować urządzenia ANTIMICROBIAL+?

Osoby, które mają często styczność ze środkami komunikacji publicznej muszą wiedzieć, że i…