W 2011 roku rynek zweryfikował pomysł na biznes wielu firm i zostawił przy życiu te, które miały do zaoferowania dużo więcej niż nieznane nikomu logo. Jak podaje „Raport o rynku franczyzy i agencji w Polsce 2012″ przygotowany przez firmę PROFIT system, w 2011 z rynku zniknęło aż 67 konceptów. Dużą rolę odegrał tu oczywiście kryzys, jednak w wielu przypadkach był on tylko katalizatorem, który przyspieszył proces rozpadu systemu franczyzowego i ujawnił jego błędy.

Biznesowej próby nie przetrwały systemy działające od niedawna lub te o mało rozpoznawalnej marce. Jednak niewidzialna ręka rynku zmusiła do rezygnacji z franczyzy również znane brandy, jak sieć lodziarni Grycan czy sklepy ze zdrową żywnością Organie Farma Zdrowia.

Z rozwoju mniejszych placówek zrezygnował również Sfinks. Do rezygnacji z otwarć Sphinx Express przyczyniły się badania rynkowe przeprowadzone przez SMG KRC, które pokazały, że klienci już postrzegają markę Sphinx jako „sieciówkę” z „powtarzalnym menu”.

– Założenia, jakie miał spełniać format ekspresowy, są realizowane przez tradycyjne placówki Sphinxa. Równoczesne inwestowanie w restauracje pełnowymiarowe i pilotażowy projekt ekspresów oznaczałoby dublowanie pracy i kosztów – mówi Sylwester Cacek, prezes Sfinks Polska. – Nie oznacza to, że istniejące punkty tej marki będą zamykane. Będziemy je przekształcać w pełno formatowe restauracje bądź wprowadzać w ich miejsce inne marki.

Zabójcze błędy

Systemy franczyzowe, które zniknęły z rynku, najczęściej nie miały solidnych podstaw w postaci podręcznika operacyjnego lub dobrze opracowanej umowy franczyzowej. Lekkomyślność franczyzodawców, którzy zamiast zwrócić się po pomoc w przygotowaniu umowy franczyzowej do specjalistów zdecydowali się napisać ją samodzielnie lub powierzyć amatorom, kończyła się zawieszeniem franczyzy, a nawet upadkiem firmy.

Kolejnym grzechem franczyzodawców było zaniedbywanie franczyzo-biorców, którzy nierzadko byli zostawieni sami sobie, pozbawieni wsparcia i doradztwa, a przede wszystkim wiedzy, która mogłaby im ułatwić start w biznesie oraz podtrzymać ich pierwsze kroki. Oczywiście, część winy leży również po stronie franczyzobiorców, którzy nie stosowali się do wymaganych procedur, a przede wszystkim podjęli decyzję o rozpoczęciu współpracy z niesprawdzonym systemem.

Czytaj dalej: https://wangielskimogrodzie.pl/przedsiebiorcy-wola-sprawdzony-biznes-cz-2/

Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Finanse
Komentarze są zamknięte

Check Also

Jak zostać tłumaczem bez ukończenia studiów?

Studia są wymagające oraz wyczerpujące. Nie każdy chce się na nie wybrać. Czy jeśli naszym…