Podwyższona zawartość tkanki mięśniowej ma pozytywny wpływ na obniżenie śmiertelności ludzi prawdopodobnie również z tego powodu, że w momencie zagrożenia życia, zwłaszcza w podeszłym wieku, dochodzi do niewydolności komórkowych układów redoks, a więc tych, które są odpowiedzialne za zachodzące procesy utleniająco-redukujące w organizmie. Następuje wzrost stężenia rodników tlenowych oraz utlenianie aminokwasów, co prowadzi do raka oraz rozkładu białek mięśni. Zapobiega temu glutation – najsilniejszy przeciwutleniacz w naszym organizmie, którego zawartość w organizmie wzrasta wraz ze wzrostem masy mięśniowej. Znakomitym materiałem budulcowym do syntezy glutationu w organizmie są białka serwatkowe. Dlatego należy spożywać około 50 gram białek serwatkowych dziennie. Glutation działa jako anty-utleniacz nie tylko w momencie zagrożenia życia w podeszłym wieku, lecz w ciągu całego naszego życia. Ciągle atakują nas występujące w pożywieniu wolne rodniki, które są neutralizowane przez glutation.

Białko serwatkowe
Białko serwatkowe

Również palenie papierosów i spożywanie alkoholu etylowego prowadzi do powstawania w organizmie człowieka wolnych rodników powodujących mutacje genetyczne objawiające się rakiem. Ogromne znaczenie ma również glutation w wypadku osób poddawanych radioterapii. Również takie osoby powinny spożywać duże ilości białek serwatkowych. Stwierdzono, że samo podniesienie zawartości glutationu w mięśniach powoduje wzrost ich obwodów. Glutation hamuje starzenie się naszego układu odpornościowego, wspomaga regenerację wątroby, co może mieć doniosłe znaczenie dla osób, które zauważyły już negatywne skutki sterydów anabolicznych i chcą „oczyścić” organizm i zregenerować wątrobę. Podwyższona zawartość glutationu w organizmie człowieka zmniejsza ryzyko zachorowań na zaćmę, hipoglikemię, zapalenie stawów.

 

Sklep z białkami dla sportowców: https://olimpsport.com/pl/produkty-42/odzywki-i-suplementy-130/odzywki-bialkowe-49

 

Ciekawym odkryciem jest stwierdzenie, że w ciągu pierwszej doby po operacji następuje spadek zawartości glutationu w mięśniach aż o  40%. Nie stwierdzono natomiast spadku zawartości glutationu we krwi. Świadczy to o tym, że w momentach traumatycznych glutation w mięśniach jest błyskawicznie zużywany na procesy chroniące organizm. Im więcej będzie więc tkanki mięśniowej, tym ta ilość bazowa, z której może czerpać organizm, będzie większa.

Zachęcam więc Czytelników do naturalnego rozwoju masy mięśniowej. Potraktujcie to jako część składową całego waszego życia i pozwólcie, aby wzrost masy mięśniowej był rozłożony na długi czas. Nie warto dążyć do szybkich postępów kosztem zdrowia, a warto osiągać wolniejsze, naturalne przyrosty masy mięśniowej, wydłużając w ten sposób swoje życie i poprawiając jego jakość.

  • Rodzaje białka

    Osoba, która idzie na siłownie słyszy od razu, że musi jeść więcej białka bo nie urośnie. …
Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Sport
Komentarze są zamknięte

Check Also

Zalety wypożyczania sprzętu budowlanego w porównaniu do zakupu: oszczędność kosztów i elastyczność.

W dzisiejszym dynamicznie rozwijającym się sektorze budowlanym, przedsiębiorstwa i indywid…