Sprężarki śrubowe, które określa się również kompresorami śrubowymi, dostarczają sprężone powietrze, które niezbędne jest w produkcji. Budowa sprężarki nie jest skomplikowana. Wyposażona jest w stopień śrubowy, w którym dwa wirniki wytwarzają przestrzeń, dzięki której uzyskuje się sprężone powietrze potrzebne w procesach produkcyjnych. Kompresory śrubowe są wykonane z wytrzymałych i solidnych materiałów, co zapewnia im wieloletnie użytkowanie. Eksploatacja sprężarki nie jest kosztowna.

Zastosowanie i działanie sprężarek

Sprężarki śrubowe znajdują zastosowanie w dużych zakładach przemysłowych, ale również korzysta się z nich w mniejszych zakładach i warsztatach. Trudno byłoby obejść się bez kompresorów w takich dziedzinach, jak: transport, petrochemie czy robotyka. Wykorzystuje się je w obróbce, mieszaniu i spawaniu materiałów oraz w procesach tłoczenia.

Sprężarka
Sprężarka

Powietrze może być sprężane w różny sposób. Każdy z nich opiera się na innej technologii. Sprężarkę śrubową, jak sama nazwa wskazuje, napędzają dwie śruby. Powietrze zaczerpnięte z zewnątrz zanim ulegnie kompresji, przechodzi przez filtr, który zatrzymuje pył, kurz i inne cząstki brudu. Tak oczyszczone powietrze wtłacza się w przestrzeń międzyśrubową, gdzie dwie śruby obracają się (cykl obrotowy). Sprężone powietrza następuje poprzez kurczenie się przestrzeni znajdującej się między dwiema śrubami. Proces sprężania odbywa się pod dużym ciśnieniem.

Rodzaje sprężarek śrubowych

Sprężarka śrubowa może być olejowa i pracująca bez oleju (bezolejowa). Pierwszy rodzaj sprężarki wykorzystuje olej do oczyszczenia powietrza z zabrudzeń, następnie do schłodzenia i sprężania. Tego typu sprężarki śrubowe są wydajne i wytrzymałe. Pracują w cyklu ciągłym – 24 godz. na dobę, codziennie, 365 dni w roku. Taki cykl pracy wymaga wymiany oleju co pewien czas.

Sprężarki bezolejowe pracują bez oleju, co jest bardzo korzystne w zastosowaniu ich w farmaceutyce, w przemyśle papierniczym, czyli w takich dziedzinach, gdzie obecność oleju może być szkodliwa dla uzyskiwanych materiałów i produktów. Zamiast oleju w procesie sprężania wykorzystuje się wodę.

Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Technologia
Komentarze są zamknięte

Check Also

Taxi w kulturze popularnej: od ikonicznych żółtych taksówek w Nowym Jorku do taxi w filmach i literaturze

Taxi, od dawna nieodłączny element miejskiego krajobrazu, zyskało swoje miejsce również w …