Co robić, a czego nie robić, aby zachować upragnioną sylwetkę? Przede wszystkim zadbajmy o linię brzucha. Oto kilka uwag, które warto zapamiętać:

Nie spożywaj węglowodanów szybkotrawionych

Pobudzają insulinę, która zatrzymuje proces spalania tłuszczu i inicjuje proces jego magazynowania, szczególnie w obrębie brzucha. Nie konsumujmy więc białego pieczywa, kartofli, słodzonych napojów, a nawet drinków sportowych, cukru itd. One wszystkie mają wysoki indeks glikemiczny. Zamiast nich jedzmy pieczywo pełnoziarniste, ryż basmati lub brązowy, owsiankę, owoce, warzywa. Jest tylko jeden wyjątek: szybkotrawione węglowodany możemy, a nawet musimy, spożywać po treningu, bo akurat wtedy służą one regeneracji mięśni i ich rozwojowi.

Nie zaniedbuj ćwiczeń izometrycznych podczas treningu na mięśnie brzucha

W nawiązaniu do ostatnich badań uniwersyteckich zespołów eksperymentatorskich w USA, trzeba wiedzieć, że ćwiczenia izometryczne są bardzo pomocne w kształtowaniu mięśni brzucha. Warto więc dołączyć do swoich treningów kilka serii spinania mięśni prostych brzucha, aby uzyskać optymalny rezultat. To proste – wybieramy sobie ćwiczenia, podczas których utrzymujemy napięcie mięśniowe przez 5-10 sekund (np. w zwisie na drążku trzymamy nogi w poziomie), a następnie odpoczywamy tyle samo czasu i rozpoczynamy ćwiczenie od nowa. I tak kontynuujemy napięcia do 10-15 krótkich serii. Nie jest to nadmierny wysiłek, a podobno bardzo skuteczny. Jak twierdzą eksperymentatorzy, po dojściu do wprawy możemy sobie fundować takie serie napięć nawet codczas jazdy samochodem.

Wplataj powtórzenia siłowe między powtórzenia wydolnościowe

Mięśnie brzucha potrzebują nie tylko serii wykonywanych „do upadłego”, ale również dobrze jest wykonać zawsze kilka powtórzeń siłowych. Uwaga ta dotyczy na przykład ćwiczenia na maszynie, na której robimy skłony, trzymając za uchwyty znajdujące się ponad naszą głową, a nogi mamy zablokowane u dołu. Jeżeli planujemy około 30 powtórzeń w serii, to ustawmy na początku taki ciężar, aby wykonanie 7-8 powtórzeń sprawiało nam problemy, a później szybko zmniejszmy ciężar i już z nim „jedźmy” do końca serii.

Urozmaicenie treningu może kojarzyć się ze zmianą tempa

Jest to ważne nie tylko dla mięśni brzucha, ale również dla rozwoju wszystkich innych mięśni. Aby osiągnąć sukces, musimy wykonywać zarówno powtórzenia szybkie, jak i wolne. W wypadku mięśni brzucha największe wymagania pod tym względem mają mięśnie skośne. Eksperymentatorzy hiszpańscy stwierdzili, że podczas ćwiczeń mięśni skośnych (wszelkie ruchy tułowia lub nóg na boki) powinno się wykorzystać całą swoją energię dla osiągnięcia maksymalnego tempa powtórzeń. Szybkie powtórzenia mają to do siebie (uwaga – rzecz dotyczy wszystkich mięśni!), że angażują do pracy większą liczbę włókien mięśniowych, co szczególnie daje o sobie znać podczas pracy mięśni brzucha.

Polecamy sklep z: Nasal Spray

  • Pytania i odpowiedzi – Kulturystyka cz.2

    Okresy załamania… :::: Witam. Chciałbym rozwinąć wątek załamań w czasie diety. Czy z…
  • Pytania i odpowiedzi – Kulturystyka cz.1

    Bicepsy 3 razy w tygodniu :::: Witam. Co myślicie o treningu bicepsów 3 razy w tygodniu, c…
Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Sport
Komentarze są zamknięte

Check Also

Zalety wypożyczania sprzętu budowlanego w porównaniu do zakupu: oszczędność kosztów i elastyczność.

W dzisiejszym dynamicznie rozwijającym się sektorze budowlanym, przedsiębiorstwa i indywid…