Współcześnie na profesjonalnych placach budowy powszechnie wykorzystuje się szalunki stropowe. Są to konstrukcje służące do podtrzymywania stropu, które bardzo skutecznie zastępują tradycyjne deskowanie. Dzięki nim ryzyko zapadnięcia się sklepienia danego obiektu przed jego zastygnięciem zostaje ograniczone do minimum. Jeśli prowadzimy działalność budowlaną i interesują nasz porządne szalunki stropowe to miasto, gdzie działa firma specjalizująca się w ich wynajmowaniu za niewielkie pieniądze.

Stosunkowo skomplikowana budowa to wyróżnik

Standardowe szalunki stropowe są stosowane głównie podczas wznoszenia budynków wielopiętrowych i składają się zazwyczaj z podpory, trójnoga, głowicy krzyżowej, drewnianego dźwigaru oraz wodoodpornej płyty trójwarstwowej (ewentualnie sklejki szalunkowej). Trzy pierwsze wymienione elementy konstrukcyjne są wykonane z wyjątkowo wytrzymałej stali ocynkowanej, co w znacznym stopniu podnosi pewność, że żelbetowy strop nie zawali się i nie stworzy tym samym zagrożenia dla zdrowia lub życia pracowników. Niewątpliwą korzyścią z zastosowania omawianych konstrukcji jest również znaczne przyspieszenie prowadzonych prac.

Kilka kluczowych atutów

Podstawową zaletą wszystkich szalunków stropowych jest ich ponadprzeciętna odporność na spore obciążenia, korozję oraz działanie szkodliwych czynników atmosferycznych (np. wilgoci czy promieniowania UV). Wszystko to powoduje, że gwarantują optymalną stabilność sklepieniom nawet w wielopoziomowych obiektach budowlanych. Oto ich pozostałe atuty:

  • łatwość w montażu – nie wymagają pracochłonnego projektowania ani zbijania, gdyż są przeważnie składane z gotowych elementów (według ścisłego wzorca)
  • elastyczność – niemal zawsze posiadają opcję regulacji, więc można je z powodzeniem dopasować do określonych wymogów technicznych danego budynku; świetnie sprawdzają się zwłaszcza w trakcie zalewania stropów o rozległej powierzchni
  • efektywność – dzięki nim strop jest idealnie gładki i prawie w ogóle nie potrzebuje dalszej obróbki

 

 

Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Technologia
Komentarze są zamknięte

Check Also

Taxi w kulturze popularnej: od ikonicznych żółtych taksówek w Nowym Jorku do taxi w filmach i literaturze

Taxi, od dawna nieodłączny element miejskiego krajobrazu, zyskało swoje miejsce również w …