Przemieszczanie ciężkich maszyn bardzo często przysparza pracownikom wielu trudności. Największe problemy jednak pojawiają się wtedy, gdy czynność tą trzeba wykonać samodzielnie, a waga i rozmiary danej maszyny nie ułatwiają tego zadania. Co robić w takiej sytuacji i gdzie szukać pomocy? W takich przypadkach warto posiłkować się różnymi narzędziami, które stworzone zostały z myślą o transporcie maszyn.

Narzędzia pomocnicze

Spośród dostępnych narzędzi pomocniczych, które wielokrotnie wykorzystuje się na dużych halach magazynowych są podwozia transportowe. Pozwalają one na przemieszczanie z miejsca na miejsce ogromnych elementów, bez konieczności pomocy innych osób. Co ciekawe wspomniane podwozia zaprojektowane są w ten sposób, że umożliwiają transport maszyn, które ważą nawet kilka ton. Osoba, która zajmuje się prowadzeniem takiego podwozia nie musi wykazywać się ponadprzeciętną siłą. Podwozia transportowe posiadają na swojej powierzchni wiele kółek, dzięki czemu ciężar rozkłada się równomiernie i po prostu go nie czujemy.

Bezpieczeństwo podczas transportu

Ważnym elementem podczas transportu dużych maszyn jest zachowanie wszystkich zasad bezpieczeństwa. Chwila nieuwagi może doprowadzić do wypadku, którego skutkiem może być utrata życia lub zdrowia pracownika. Dlatego korzystając z podwozia transportowego, nie można zapominać o tym, aby eksploatować je zgodnie z instrukcją obsługi.

Z technicznego punktu widzenia omawiane podwozia przechodzą mnóstwo testów, a przed sprzedażą muszą otrzymać atest bezpieczeństwa. Warto dodać również to, że wykonywane są one z wytrzymałych materiałów. W związku z tym, że na ich powierzchni przewożone są duże ciężary, zabezpieczone są one specjalnymi gumami, które utrudniają przesunięcia transportowanych maszyn. Korzystając z tego rodzaju narzędzi, mimo wszystko zawsze należy kierować się zdrowym rozsądkiem i nie robić nic na siłę. Podczas użytkowania podwozia transportowego zaleca się jego częste przegląd techniczne i dbanie o jego podzespoły.

Anna Joniec

 

Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Technologia
Komentarze są zamknięte

Check Also

Zalety wypożyczania sprzętu budowlanego w porównaniu do zakupu: oszczędność kosztów i elastyczność.

W dzisiejszym dynamicznie rozwijającym się sektorze budowlanym, przedsiębiorstwa i indywid…