W naszym garażu stoi Mercedes, jeden z wielu. Mamy w kieszeni trochę gotówki i chcemy, by nasze wymarzone auto wyróżniało się spośród innych. W takim wypadku dobrym wyjściem będzie tuning. Mercedes po odpowiednim dopieszczeniu powinien sprawiać, że każdy przechodzień będzie zwracał na niego uwagę. Zanim jednak się do tego zabierzemy, musimy zdawać sobie sprawę, że nie wszystkie zmiany są dozwolone przez prawo.

O czym pamiętać przy modyfikacji oświetlenia?

Tuning
Tuning

My, jako miłośnicy przeróbek, powinniśmy mieć się na baczności, gdy chcemy wymienić światła w samochodzie. Bardzo często w starszych modelach aut decydujemy się na xenony. Co ważne, w przypadku takiej zmiany koniecznie musimy dokupić system samopoziomujący, by nie oślepiać innych uczestników ruchu. Brak tego systemu jest karany. Obowiązkowo musimy też mieć zamontowane specjalne spryskiwacze do lamp Czasem zdarza się, że chcemy wymienić światła dzienne, tutaj popularnym wyborem są LEDy. Bardzo ważne, żeby wybrane przez nas lampy miały stosowne atesty. Niektórzy decydują się na bardziej agresywny tuning. Mercedes z podświetlonym podwoziem to już dzisiaj rzadkość, ale dalej są osoby, które decydują się na tego typu wyposażenie. Tutaj sprawa jest jasna – montaż takich części jest surowo wzbroniony. Podobnie sprawa wygląda w przypadku podświetlenia tablicy rejestracyjnej. Tutaj jakiekolwiek zmiany również są zdecydowanie zakazane przez odpowiednie przepisy. Tablica musi być oświetlona równomiernie światłem białym lub żółtym. Warto również wspomnieć, że wszelkie programatory świateł drogowych powodujące zmniejszenie ich natężenia są nielegalne.

Wszelkie ograniczenia związane z tuningiem optycznym i mechanicznym można znaleźć w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia. Warto także sięgnąć po Rozporządzenie Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej w sprawie zakresu i sposobu przeprowadzania badań technicznych pojazdów. Te dwa rozporządzenia powinny rozwiać wszystkie wątpliwości.

Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Technologia
Komentarze są zamknięte

Check Also

Zalety wypożyczania sprzętu budowlanego w porównaniu do zakupu: oszczędność kosztów i elastyczność.

W dzisiejszym dynamicznie rozwijającym się sektorze budowlanym, przedsiębiorstwa i indywid…