Butelki towarzyszą ludziom niemal od początku cywilizacji. W średniowieczu alchemicy przelewali tajemnicze mikstury z jednej ceramicznej butli do drugiej, szukając formuły eliksiru nieśmiertelności. Elegantki wszystkich stuleci spryskiwały kształtne szyje perfumami ukrytymi w maleńkich szklanych lub porcelanowych flakonikach. Truciciele w szklanych butlach przechowywali swoje mordercze mieszanki, a medycy ingrediencje do produkcji leczniczych syropów, naparów i esencji.

Współczesność, dzięki postępowi technologicznemu, wyposażyła ludzkość w nowe możliwości – na rynku pojawiły się butelki z tworzyw sztucznych, które stały się nieodłącznym elementem naszego życia.

Gdy w łazience sięgamy po wysoką butelkę z szamponem czy płynem do kąpieli, gdy w kuchni wyjmujemy z lodówki kolorową butelkę z mlekiem, wodą  mineralną czy sokiem, gdy czyścimy zlew polewając zabrudzenia z wąskiej butelki z detergentem, nawet przez myśl nam nie przejdzie, że te, tak zwyczajne i praktyczne, opakowania zawdzięczamy producentowi butelek HDPE. Nie myślimy o tym także wtedy, gdy kupujemy rozkosznie pachnący płyn do prania czy płukania delikatnych ciuszków naszych dzieci, ani gdy uzupełniamy olej silnikowy w naszym samochodzie, nalewając go ostrożnie ze sporej butli z solidnym zamknięciem. Ani nawet wtedy, gdy namolna sąsiadka prosi o kolejny zakup, w sklepie ogrodniczym, butelki z nawozem do jej ukochanych roślin doniczkowych.

Czy możemy sobie wyobrazić świat bez Facebooka? Z trudem, ale pewnie się uda. A czy można sobie wyobrazić świat bez butelek? Bez tych opakowań; nieprzemakalnych, o różnych kształtach, wielkości, kolorach? Niezawodnych, zarówno w niskiej, jak i wysokiej temperaturze, odpornych na rozcieńczone kwasy czy alkohole, zadziwiających wariantami sposobów zamknięcia: nakrętkami, nasadkami, pompkami, dozownikami, aplikatorami itp. ?

To, oczywiście, pytanie retoryczne.

 

Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Technologia
Komentarze są zamknięte

Check Also

Czym jest fosforan potasu? Jakie ma właściwości?

Fosforan potasu jest związkiem, który występuje naturalnie w organizmie ludzkim, jego chem…