Dom Technologia Wszystkie urządzenia wolne od wirusów – Bezpieczeństwo w Internecie

Wszystkie urządzenia wolne od wirusów – Bezpieczeństwo w Internecie

4 minut czytane
Możliwość komentowania Wszystkie urządzenia wolne od wirusów – Bezpieczeństwo w Internecie została wyłączona
0
687
Internet

Nasz największy test nowoczesnych pakietów bezpieczeństwa pokazuje, które oprogramowanie jest naprawdę skuteczne w walce ze złośliwym oprogramowaniem. Z pewnością przyda wam się też zestaw cennych porad ekspertów.

Internet przedmiotów staje się rzeczywistością. Współczesne bot-nety to już nie tylko sieci zainfekowanych komputerów przeprowadzających zaplanowane przez cyberprzestępców ataki typu DDoS. To sieci wszystkich urządzeń zdolnych do komunikacji sieciowej, które wysyłając masowe zapytania, są w stanie skutecznie zablokować nawet najpotężniejsze serwisy. Dowód? Atak botnetu Mirai na Twittera. Skuteczny. Przykładów jest więcej: na początku listopada 2016 r. podobny atak typu Denial of Service przeprowadzono w Finlandii. Jego celem nie była jednak popularna usługa online (jak np. wspomniany Twitter) czy komputery użytkowników, lecz… fińska sieć cieplna. Ten atak też okazał się skuteczny. Przy temperaturze sięgającej minus dziesięciu stopni Celsjusza wielu mieszkańców wschodniej Finlandii zostało pozbawionych centralnego ogrzewania. Dopiero gdy system kontrolujący sieć cieplną został całkowicie odcięty od Internetu, ich koszmar się skończył. Dotychczas nie jest jasne, kto stoi za tym wyrafinowanym atakiem. Niemniej eksperci są zgodni, że tego typu ataki odpowiednio zdeterminowanym agresorom stosunkowo łatwo jest przeprowadzić. Infrastruktura przemysłowa i strategiczne sieci energetyczne oraz cieplne często są zarządzane za pomocą przestarzałych procedur, technik i podatnych na ataki urządzeń. Już za kilkaset euro cyberprzestępca może wynająć hakerów w sieci Darknet – na czarnym rynku Internetu.

Zmienić komputer w zombi

Największe botnety, takie jak Bredolab, mogą składać się nawet z 30 milionów komputerów zombi, czyli maszyn, nad którymi ich właściciele nie do końca mają kontrolę. Atakujący są dziś w stanie szybko zbudować rozległą sieć, dysponują wiedzą ekspertów z branż związanych z nowoczesnymi technologiami, są zdeterminowani i coraz częściej bardzo dobrze przygotowani do przeprowadzania ukierunkowanych ataków. Niestety, wciąż zbyt mało użytkowników korzysta z aktualnych programów antywirusowych. Zaatakowanie komputera chronionego przez dobry i – co znacznie ważniejsze – zaktualizowany pakiet ochronny jest trudne. Ponieważ jednak wciąż łatwiej znaleźć prostsze cele, niż przebijać się przez zasieki ochronne komputerów bronionych przez nowoczesne oprogramowanie zabezpieczające, botnety nadal mają się dobrze i stale są wykorzystywane do nielegalnych działań.

Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Technologia
Komentarze są zamknięte

Check Also

Ekologiczne aspekty last minute: Jak podróżować spontanicznie i zrównoważenie

W dobie rosnącej świadomości ekologicznej, coraz więcej podróżników zastanawia się, jak po…