Oto ostatnia część naszego poradnika „Jak wybrać dobrą wciągarkę terenową”. W tym artykule poruszyliśmy inne, kluczowe w zakresie wyboru dobrej jakości urządzenia. Mnogość rozwiązań sprawia, że przed wyjściem do sklepu warto dokładnie rozpisać sobie wszystkie „za” i „przeciw”. Na samym początku wskazaliśmy najważniejszą kwestię: zastosowanie. Przy zakupie wciągarki liczy się przede wszystkim to, do czego będziemy jej używać – również w przyszłości. Warto więc zwizualizować sobie jak będziemy wykorzystywać nasze urządzenie nie tylko w pierwszym tygodniu po jego zakupie, ale również kilka miesięcy później. Dobrej jakości wciągarka starczy nam nawet na kilka lat.

Kolejna kluczowa kwestia: MOC

Wciągarka elektryczna
Wciągarka elektryczna

zależna jest nie tylko od zastosowania urządzenia, ale również masy samochodu terenowego. Zakup wciągarki o zbyt dużej mocy w przypadku samochodu z małym alternatorem może skutkować tym, że wyciągarka nie będzie się w pełni ładować, a tym samym nie wykorzysta całej swojej siły. Wciągarka o mocy dziewięć km jest w stanie bez większych przeszkód uciągnąć ciężar ponad czterech ton. Należy pamiętać, że im więcej zwojów liny, tym mniejsza moc oraz szybkość wyciągania. Zasada w zakresie doboru urządzenia przedstawia się następująco: moc na ostatnim zwoju winna posiadać moc równą dwukrotności wagi samochodu. Przed zakupem wybranego modelu wciągarki warto skonsultować kwestię jego mocy do masy samochodu z ekspertem danego sklepu. Wyeliminujemy tym samym ryzyko awarii czy innych problemów.

Wielkość również ma znaczenie

Ostatnią niezwykle istotną kwestią jest wielkość oraz miejsce montażu wciągarki. Jako że urządzenie terenowe przejmuje znaczne obciążenia, wymaga nader solnego mocowania. W tym celu sprawdzi się odpowiedni osprzęt. Prym w tym zakresie wiodą specjalnie wyprofilowane, stalowe płyty montażowe. Tego typu płyta przykręcana jest za pomocą solidnych śrub – zależnie od naszych preferencji – do ramy bądź zderzaka pojazdu. Dopiero do niej montowana jest sama wyciągarka. Płytę montażową możemy zakupić w sklepie bądź zlecić jej wykonanie w sklepie branżowym. Sam montaż urządzenia może rodzić pewne trudności, więc warto poprosić o pomoc sprawdzonego mechanika.

Zaopatrzeni w te informacje możecie śmiało wybierać pasujący Wam sprzęt. Tylko kilka kluczowych czynników odpowiada za funkcjonalność wciągarki. Jeżeli weźmiemy je pod uwagę jeszcze przed wyjściem do sklepu, zakupy nie będą dla nas żadnym problemem.

Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Technologia
Komentarze są zamknięte

Check Also

Ekologiczne aspekty last minute: Jak podróżować spontanicznie i zrównoważenie

W dobie rosnącej świadomości ekologicznej, coraz więcej podróżników zastanawia się, jak po…