Co to jest żuraw warsztatowy i do czego służy?

Żuraw warsztatowy, to inaczej mówiąc żuraw przejezdny. Jest to niezwykle pomocne urządzenie, którego działanie jest bardzo podobne, do działania dźwigu. Najczęściej można się z nimi spotkać w dobrze wyposażonych warsztatach samochodowych. Dzięki ich pomocy, możliwe jest transportowanie dużych i ciężkich części samochodowych.

Ponadto żurawie warsztatowe, są równie często używane w różnego rodzaju zakładach produkcyjnych. Jest to niezbędne urządzenie, które stosowane jest w przypadku konieczności podnoszenia lub rozładunku bardzo ciężkich przedmiotów, charakteryzujących się dużymi rozmiarami. Żuraw warsztatowy należy do jednych z najczęściej używanych urządzeń we wcześniej wspomnianych miejscach.

Mobilne urządzenia mogą być z powodzeniem zastąpione stacjonarnymi żurawiami warsztatowymi. Mogą one zagwarantować nie tylko bezpieczne, ale i również łatwe przenoszenie dużych ładunków, co sprawia, że praca będzie znacznie szybsza i przy tym efektywniejsza.

Żuraw warsztatowy – budowa

Jedną z najważniejszych konstrukcyjnych części żurawia warsztatowego jest jego wysięgnik. Wysięgnik stanowi poziome ramię, na którego powierzchni najczęściej montowany jest wciągnik elektryczny lub ręczny, znajdujący się na wózku jezdnym. Odpowiednie rozmieszczenie uzależnione jest od danego modelu. W ten sam sposób, czyli ręcznie lub elektrycznie można sterować obrotami żurawia.

Bez wątpliwości bardziej komfortowe i wygodniejsze są żurawie elektryczne. Przy podjęciu decyzji o zakupie żurawia warsztatowego, warto zwrócić uwagę na jego parametry, ponieważ od nich w znacznym stopniu zależy funkcjonalność urządzenia. Wybór właściwego urządzenia jest niezwykle istotny, ponieważ tylko dzięki temu, spełni on wszystkie wymagania określonego warsztatu lub zakładu produkcyjnego.

Od czego uzależniony jest obszar pracy żurawia warsztatowego:

– od wysokości na jakiej zamocowany jest wysięgnik

– od długości wysięgnika

– od sposobu zamocowania wysięgnika

Na rynku można spotkać bardzo dużo różnego typu żurawi, które posiadają określone parametry, które nie zawsze będą odpowiednie dla każdej branży. Jednak wszystkie żurawie warsztatowe posiadają jedną cechę charakterystyczną, która jest ich masywność i solidność wykonania konstrukcji, dzięki czemu mogą przenosić bardzo ciężkie elementy ważące nawet 1 tonę. Wytrzymałe na uszkodzenia materiały, z których są wykonane sprawiają, że są bardzo trwałe i mogą nie tylko ułatwiać, ale przede wszystkim usprawniać pracę.

 

 

Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Technologia
Komentarze są zamknięte

Check Also

Zalety wypożyczania sprzętu budowlanego w porównaniu do zakupu: oszczędność kosztów i elastyczność.

W dzisiejszym dynamicznie rozwijającym się sektorze budowlanym, przedsiębiorstwa i indywid…